Januárban tovább növelték értékpapírvagyonukat a hazai háztartások, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss statisztikái szerint a különböző befektetési eszközökben lévő megtakarításaik összértéke 0,7 százalékkal, 14 104 milliárd forintra emelkedett, ez egyben újabb csúcs. A mintegy 97 milliárd forintos bővülés főként az év elején lekötött új megtakarításoknak köszönhető, a hozamokon ugyanis összességében szerény, egymilliárd forintos veszteséget ért el a lakosság.
A különböző eszközök közül ezúttal is az állampapírt részesítették előnyben, amelyből több mint 87 milliárd forintnyit vásároltak, a havi átértékelődések viszont 6,8 milliárd forinttal csökkentették az állampapírvagyon értékét.
A MÁP Plusszal és az inflációkövető Prémium Magyar Állampapírokkal fémjelzett hosszú lejáratú, forintban kibocsátott kötvényekből 95 milliárd forintnyit táraztak be, az egy évnél nem hosszabb lejáratú papírokból pedig közel 17 milliárd forintnyit váltottak vissza.
A forint hosszabb ideje tartó, trendszerű gyengülése ellenére a devizában kibocsátott kötvények iránt továbbra is elenyésző, 3,9 milliárd forintnyi kereslet mutatkozott. Az említett mozgások következtében csaknem 1 százalékkal hízott a lakossági állampapírvagyon, a háztartások a hónap végén már 9216 milliárd forinttal járultak hozzá az államadósság finanszírozásához.
Egyéb típusú – vállalati és hitelintézeti – kötvényekből félmilliárd forinttal kevesebbet, 66 milliárd forintnyit tartottak, az elenyésző, 150 milliós jelzáloglevél-állomány pedig nem változott érdemben.
Három hónap szünet után ismét elkezdték vásárolni a hazai részvényeket a háztartások, igaz, az év első hónapjának 2,1 milliárd forintos értékesítési mérlege meglehetősen szerény. A kockázatvállalás ezúttal kifizetődött, a tőzsdei hozamok ugyanis bő 21 milliárd forinttal gyarapították a részvénypiaci befektetések értékét. A BUX index 3,5 százalékkal emelkedett a hónap során, a nagypapírok közül különösen a 12 százalékot ralizó Richternek ment jól a szekér, miközben a Magyar Telekom 3,6, az OTP és a Mol pedig 1, illetve 1,4 százalékkal drágult. A kedvező piaci széljárásnak köszönhetően a háztartások hazai részvényvagyona 3 százalékkal, 796 milliárd forintra hízott, és december után újabb csúcsot ért el.
Az előző hónapokhoz képest lényegesen kevesebb pénzt vitt az alapkezelőkhöz a lakosság, a befektetési jegyek januári, nyolcmilliárd forintos értékesítése tavaly szeptember óta a legalacsonyabb volumennek számít. A portfóliómenedzserek teljesítménye ezúttal nem gyarapította a rájuk bízott összvagyont, amelyet a kedvezőtlen piaci árfolyammozgások 14,6 milliárd forinttal csökkentettek. A lakosság befektetési alapokban tartott megtakarításainak aktuális értéke mindezek következtében 4023 milliárd forintra mérséklődött.
A lakossági portfóliók változatlanul jelentős kötvénytúlsúlyról tanúskodnak, az állampapírok az értékpapírvagyon kétharmadát teszik ki. Befektetési jegyekben megtakarításaik valamivel több, mint negyedét tartják a háztartások, a részvényekben tartott pedig még a januári gyarapodást követően sem éri el a 6 százalékot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.