BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lassabban fogynak a bankfiókok

A korábbinál lassúbb ütemben folytatódott tavaly a hitelintézeti fiókok számának csökkenése Magyarországon, a jegybank adatai szerint nyolcvan értékesítési egység tűnt el a térképről 2020-ban. A hálózat lassú zsugorodása, leginkább a digitalizáció térnyerése miatt, az előttünk álló években is folytatódhat.

Tavaly is folytatódott a hitelintézeti fiókok számának csökkenése Magyarországon, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint

2020 végén 1877 értékesítési egység működött országszerte, kereken nyolcvannal, 4,1 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban.

Bár a hálózat tavalyi zsugorodásával sokéves trend folytatódott, a csökkenés üteme határozottan lassul. Figyelemre méltó például, hogy az év végi fiókszám már csak minimális esést mutat a harmadik negyedévihez képest.

Az egy adott évben eltűnő fiókok száma azonban látványosan visszaesett az utóbbi időszakban: 2018-ban még 185-tel, 2019-ben 278-cal csökkent a Magyarországon működő értékesítési egységek száma. A fiókhálózat viszonylagos stabilitása ennek ellenére fennmaradt tavaly, pedig a hitelintézeteknek alkalmazkodniuk kellett a koronavírus-járvány hatásaihoz egyrészt a fizikai értékesítési hálózat felkészítésével, másrészt az elektronikus szolgáltatások gyors továbbfejlesztésével.

Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Az elmúlt évek racionalizálási lépései közepette ugyanakkor fennmaradt a magyarországi bankfiókhálózat erős koncentrációja. Az MNB bankfiókkereső alkalmazásának múlt hét végi adatai szerint az első öt, legtöbb fiókot üzemeltető pénzügyi szolgáltatóé az értékesítési egységek majdnem négyötöde.

A legnagyobb hálózat változatlanul a Takarék csoporté, amely közel 750 értékesítési egységet üzemeltet, de az OTP Bank is kiemelkedik a mezőnyből a maga majdnem 360 fiókjával.

A múlt évben tapasztalható lassulás ellenére az előttünk álló években is folytatódhat a hazai bankfiókhálózat méretének csökkenése. Ezt egyrészt az elektronikus műveletek folyamatos térnyerése indokolja, amelynek révén gyorsan csökken a személyes ügyintézést szükségessé tévő szolgáltatások köre, miközben fokozatosan szűkül a papíralapú ügyintézést preferáló ügyfelek aránya is. A másik, a hálózat további szűkülését előrevetítő tényező a folytatódó bankpiaci konszolidáció lehet. A hálózat szűkülésével párhuzamosan az átalakulása is folytatódik majd, egyre több lesz a közösségi térként funkcionáló, a mindennapi ügyek intézését automatizáltan megoldó, de a személyes tanácsadásra jóval alkalmasabb fiók.

Nyitva tartanak

Az MNB az újabb vírushullám okozta veszélyhelyzet időszakában is szorgalmazza, hogy a hitelintézetek – a fertőzésveszély csökkentésére hozott folyamatos intézkedések mellett – tartsák nyitva fiókjaikat, és szükség esetén fogadják a személyes panaszokat is – áll a jegybank közleményében, amelyet az újabb korlátozó intézkedések bejelentését követően tett közzé a honlapján. Az MNB – emelték ki – továbbra sem támogatja az egy napnál hosszabb bankszünnapot, időleges bezárás idején pedig elvárja, hogy megyénként legalább egy fiók kiszolgálja az ügyfeleket, akik megfelelő tájékoztatást is kapjanak kiszolgálásuk lehetőségeiről. Időleges fiókbezárás esetén az adott hitelintézetnek, pénzforgalmi szolgáltatónak gondoskodnia kell arról is, hogy a környékbeli ATM-ekben megfelelő mennyiségű készpénz legyen, hiszen ekkor átmenetileg megnövekedhet a készpénzfelvételi tranzakciók aránya – írja a közlemény. | VG

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.