BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem kell félni a magas hozamtól

A javuló növekedési kilátásokkal párhuzamosan végül megkezdődött az állampapírpiaci hozamok felzárkózása.

A tavalyi év végén a hozamok emelkedését várták a fejlett országok állampapírpiacain. A konszenzus azon alapult, hogy 2020 második felében a pénzügyi eszközök túlnyomó többsége már ledolgozta a tavaszi sokk idején elszenvedett veszteségeket.

Egyedül a fejlett piaci állampapírhozamok voltak továbbra is történelmi mélypontokon, és rendkívül gyenge gazdasági növekedési kilátásokat, alacsony inflációs várakozásokat tükröztek.

A javuló növekedési kilátásokkal párhuzamosan végül megkezdődött az állampapírpiaci hozamok felzárkózása. Annak ellenére, hogy ez volt az általános várakozás, a befektetők mégis azt kezdték el találgatni, hogy milyen mértékű hozamemelkedést bír el nagyobb esés nélkül a részvénypiac.

A kérdés jogos, hisz az elmúlt években kialakult árazások nagyban támaszkodnak a „low for longer” feltevésre, vagyis arra, hogy a kamatok hosszú távon nagyon alacsonyak maradnak. Fontos megjegyezni, hogy az elmúlt hónapok emelkedése ellenére történelmi összehasonlításban a kamatok még most is alacsonyan vannak.

A tízéves amerikai állampapírpiaci hozam 1,5 százalék körüli, ami a 2020. évtől eltekintve a valaha mért legalacsonyabb szint.

A hozamemelkedés alapvetően egészséges folyamat, hisz nagyobb gazdasági növekedést és azzal járó magasabb inflációt tükröz. Az elmúlt évtizedben az állampapírpiaci hozamok két alkalommal indultak jelentősebb emelkedésnek, egyszer 2013 közepén, majd 2016 második felétől.

Mindkét alkalommal azt láthattuk, hogy

az állampapírpiaci sokkon kívül a részvények vagy a vállalati kötvények nem szenvedtek tartós veszteségeket addig, amíg a növekedési kilátások nem kezdtek feltűnően romlani.

Úgy gondolom, hogy a fenti két esethez hasonlóan – a hozamemelkedés ellenére – a részvénypiacok egyelőre jó erőben maradhatnak, amíg a gazdasági növekedés is stabil. Erre pedig azért látok jó esélyt, mert az amerikai jegybank másképpen gondolkodik a működéséről, mint évekkel ezelőtt. A tavaly bevezetett új keretrendszerben a Fed sokkal ­tovább kivár a szigorítással, jobban tolerálja a nagyobb növekedést és a magasabb inflációt is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.