A márciusi adatok szerint 2,6 százalékra ugrott az amerikai éves infláció a februári 1,7-ről, a maginfláció pedig 1,3-ról 1,6-ra. Az adatok kicsit magasabbak az elemzői előrejelzéseknél, és a fő árindex immár meghaladja a Federal Reserve két százalékos célját.
A piacokon izgalommal figyelik az adatokat, hiszen ha a a világ legnagyobb gazdasága felélénkül, az végül elhozhatja a fordulót az ultralaza monetáris politikában, ami mélyreható átrendeződést is okozhat a piaci árfolyamokban is, akár világszerte.
A Fed döntéshozói óvatosan nyilatkoztak a napokban, és felkészítették a piacot rá, hogy ne értékeljen túl egy inflációs megugrást sem.
A befektetők azonban izgatottak és ugrásra készek, amit jól tükrözött az elmúlt hónapokban a dollár meglepő erősödése és a hosszútávú állampapírok hozamának emelkedése. A 10-éves amerikai államkötvény hozama 1,68 százalék körül kereskedett az adatok után, egy hajszállal magasabban a hétfőinél, de továbbra is a március 30-án elért 1,776 százalékos 14-hónapos csúcs alatt.
A Fed korábban világossá tette, hogy akár hosszú ideig is figyelmen kívül hagyhatja a célnál magasabb inflációs rátákat is,
hiszen az emelkedés lehet ideiglenes, és emellett a jegybanknak van egy másik célja is: a teljes foglalkoztatás. Ennek megfelelően az irányadó kamat még évekig maradhat rekord alacsonyan, a nulla közelében. De ha az első emelés várt időpontja közelebb csúszna, már az felfelé tolhatja a kötvénypiaci hozamokat és nyomást gyakorolhat az elmúlt egy évben szárnyaló részvény árfolyamokra.
Ráadásul a kamatemelést jóval megelőzheti a monetáris politikai fordulat első lépéseként, hogy a Fed visszafogja havi kötvényvásárlásait, amelyek eddig alacsonyan tartották a hozamokat. A Bank of America (BofA) tegnap közzétett havi felmérésében az alapkezelők többsége 2019 eleje óta a legnagyobb emelkedést jövendölte a rövidtávú piaci kamatokban a következő 12 hónapra, és több, mint tíz százalékos visszavonulót a részvényárakban, ha a 10-éves államkötvény hozama elérné a 2,1 százalékot. Mindazonáltal a többség szerint a részvénypiac a bika periódus kései szakaszában van, és nem egy látványos összeomlás előtt: csak a résztvevők hét százaléka szerint alakult ki árfolyambuborék.
Ugyanakkor a pozícionáltság a BofA szerint a csúcs közelében van: a felmérés résztvevőinek 62 százaléka túlsúlyos részvénypozíciókon ül.
A fejekben azonban élénken él a 2007-2008-as piaci összeomlás emléke, és a Fedtől várják a megnyugtatást, hogy ezúttal nem kell hasonlóra számítani.
A Fed hivatalnokai ismételgetik is, hogy a felügyeleti mechanizmus sokkal felkészültebb, mint másfél évtizede.
Ugyanakkor igyekeznek nagyon óvatosan felkészíteni a piacokat az eszközvásárlások visszafogására. Jerome Powell Fed-elnök vasárnap azt mondta a CBS Newsnak, hogy a gazdaság fordulópont előtt áll, azonban a járvány terjedése továbbra is méretes kockázatot jelent. Még az inflációs adatok megjelenése előtt a St. Louis-i Fed elnöke, James Bullard egy tévényilatkozatban szintén arra figyelmeztetett, hogy a pozitív folyamatok nem visszafordíthatatlanok, és az inflációs adatokat akár jelentősen torzíthatja a járvány.
Hozzátette ugyanakkor: ha az átoltottság mértéke eléri a 75-80 százalékot, az az alagút végét jelentené.
Amikor azonban a Bloomberg TV műsorvezetője azt kezdte el firtatni, hogy akkor hozzákezd-e a Fed az eszközvásárlásai visszafogásának, Bullard óvatos tónusra váltott, és közölte: ez még korai kérdés, és a Fed elnökére bízza, mikor érdemes határozottabb jelzéseket adni a piacoknak. Eddig az amerikaiak 36 százaléka kapott már legalább egy oltást a Covid-19 ellen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.