A Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön ilyen debütálására számítottak?
Voltak, akik úgy vélték, hogy heteken belül elfogy a keret, mi jóval óvatosabb terveket készítettünk, hiszen a piacon teljesen új hiteltermékről, sőt a korábbiaktól nagyban eltérő konstrukcióról van szó. A folyósításban összességében előbbre járunk a terveinknél, e hét elején meghaladták a 35 milliárd forintot a befogadott hitelkérelmek
Az igénylők eddig átlagosan 9 millió forintot vettek fel, ami jól mutatja, hogy az MFB a hitelprogram feltételeinek kialakításakor jól mérte fel a vállalkozások igényeit. Annak is örülünk, hogy amellett, hogy a konstrukciót elsősorban a más, uniós alapú finanszírozásból jórészt kizárt közép-magyarországi vállalkozások keresik, a dél-alföldi és a nyugat-dunántúli cégek érdeklődése is kiemelkedő.
A közelmúltban a kamatmentes gyorskölcsönt egy másik „nullás hitel”, a KKV Technológia Hitelprogram új forrása is kiegészítette. Itt milyen eredményt értek el?
Miután itt már bejáratott, régi konstrukcióról volt szó, nem lepődtünk meg, hogy a korábbi ciklusokban esetleg forráshoz nem jutó vállalkozások azonnal rárepültek a meghirdetett 34 milliárdra. Persze az is komoly különbség, hogy az eddig is az MFB gazdaságélénkítő csomagja húzótermékének számító hitel esetében nem 10, hanem 80 millió forint volt a finanszírozás maximális összege, így a meghirdetett keret alig tíz nap alatt elfogyott, a programot újra fel kellett függesztenünk. Ezzel nem egészen egy hónap alatt összesen több mint 70 milliárd forint kamatmentes finanszírozással segíthettük a vállalkozásokat.
Az igény továbbra is hatalmas. Mit tudnak tenni?
Az talán az elmúlt hetekben is nyilvánvalóvá vált, hogy az MFB a termékeivel valóban érdemi segítséget akar nyújtani a Covid–19-járvány gazdasági hatásaival küzdő vállalkozásoknak. A kormány döntésével összhangban a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsönnel elsőként a leginkább érintett ágazatoknak biztosítottunk forrást, hogy a bér-, járulék-, rezsi- és működési költségeiket fizetni tudják, illetve fedezetet teremtsünk az újranyitáskor szükséges készletek finanszírozására. A programot eddig is folyamatosan, az igények szerint alakítottuk – április 12-től már a 2019-ben alapított vállalkozások is igényelhetik a kölcsönt, s már a korábbi tulajdonosváltás sem kizáró ok.
Most, amikor az átoltottság bővülésével fokozatosan beindulhat a normális élet, és a gyorskölcsönben eddig felülreprezentált szolgáltató ágazatok képviselői újranyithatnak, úgy gondoljuk, hogy a lehetőséget a többi vállalkozásnak is biztosítanunk kell. Épp ezért május első felében terveink szerint kiszélesítjük az igénylők körét, azaz a TEÁOR-kód mellett az egyéb feltételeknek megfelelő vállalkozások is igényelhetik majd a kamatmentes gyorskölcsönt. A termék pontosan beleillik a fejlesztési banki szerepbe, hiszen a gazdaságot érintő hatások miatt a kereskedelmi bankok kockázati étvágya csökkent. Az MFB feladata, hogy ellensúlyozza e folyamatot, vagyis biztosítsa a lehetőséget minden életképes vállalkozásnak, amely önhibáján kívül került nehéz helyzetbe.
Egyes vélemények szerint a fentiek miatt a gyorskölcsön kvázi fedezetlen hitelként működik, sokan magas bedőlési arányt vizionálnak. Mit gondol erről?
Egyrészt eddig az igénylők zöme valós üzleti tervvel érkezett, amelyben a gyorskölcsön csak a mindennapi finanszírozást támasztja meg, és később komolyabb fejlesztést terveznek.
Ezért aligha kockáztatják meg például, hogy elessenek a 2021–2027-es uniós fejlesztési időszak EU-s forrásaitól.
A gyorskölcsön emellett olyan mikrovállalkozásokat ért el, amelyeknél a személyes ismertség, a reputáció messzemenően fontos – egyszerűen nem engedhetik meg maguknak, hogy rossz hírbe keveredjenek, hiszen később is a jelenlegi közösségükben szeretnének dolgozni. Mindezek miatt nem tartunk komoly bedőlésektől.
Hogyan hatott a bank eredményességére az MFB tavalyi hitelboomja?
Csoportszinten tavaly 2300 milliárd forintnyi hitel- és tőkefinanszírozás, valamint garancianyújtás történt, ezzel az előzetes becslések szerint az MFB csoport tagjai együtt 0,8 százalékkal járulhatnak hozzá a 2020-as hazai GDP-hez. Ekkora aktivitásra azonban nem lehet tartósan berendezkedni, de reméljük, hogy nem is kell, mert az élet normalizálódásával a klasszikus bankszektor visszaveszi a primátusát a forrásbiztosításban. Azt gondolom, az a normális szint, ha az MFB-hez kapcsolt programok adják a hitel- és kötvényfinanszírozás 20, míg a befektetési és tőkefinanszírozás 10 százalékát.
Ma ennél lényegesen magasabb szinteken vagyunk.
Úgy számolunk, hogy aktivitásunk 2023 második felére áll vissza a pandémia előtti szintjére, de akkor is hangsúlyos partnerei akarunk lenni a bankszektornak. Személyes célom, hogy továbbra is fennmaradjanak a refinanszírozásra épülő konstrukciók, illetve, hogy még jelentősebben segíthessük garanciatermékekkel a vállalati hitelezést.
Természetesen az említett rekordfolyósítás önmagában olyan aktivitást hozott, amely alapvetően befolyásolta az MFB eredményességét. Számomra és a tulajdonosok számára egyértelmű, hogy ilyen gazdasági helyzetben nem a profitabilitás jelzi elsődlegesen, hogy jól végeztük a munkánkat, hanem, ha azt látjuk, hogy az MFB ellátja fő feladatát, segíti a vállalkozások talpon maradását, a munkahelyek megőrzését és az erőteljes újraindulást. Emellett forrást tud nyújtani a versenyelőnyt jelentő beruházásokhoz, fejlesztésekhez. Reméljük, hogy a gazdaság gyorsan magára talál, és szűkül azoknak a vállalkozásoknak a köre, amelyeknek ma csak az MFB termékei jelentik az esélyt az előrelépésre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.