Szeszélyes arcát mutatta az április a tőkepiacokon is, miközben a főbb részvénypiacokon múlt hónapban is kitartott az optimizmus, a magyar börzére több hónapos emelkedés után megérkezett a korrekció, a vezető részvényindex, a BUX hullámzó teljesítményt követően 2,6 százalékot ereszkedett.
Míg a meghatározó nyugati piacokon a gazdasági növekedést övező derűs várakozások, valamint a rendkívüli eszközvásárlási programok mérséklésével továbbra sem siető jegybankok nyújtotta pénzbőség is felfelé hajtotta az árfolyamokat, addig térségünkben és a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) is érezhető hatást gyakorolt a hónap első felében az ismét kiéleződő orosz–ukrán viszály.
A katonai konfliktus enyhülésével a befektetők is derűsebb hangulatban folytatták a kereskedést, a BUX-nak azonban így is csak részben sikerült lefaragnia az esést április végéig.
A hazai részvénypiac forgalma 193 milliárd forintra mérséklődött a márciusi, közel 260 milliárd után, és 2021-ben először maradt 200 milliárd alatt.
A papírok napi átlagban 9,6 milliárd forint értékben cseréltek gazdát, jócskán elmaradva az első negyedévben mutatott, 11 milliárd feletti volumentől. A legkeresettebb részvény ezúttal is az OTP volt, a bankpapír ezúttal azonban csak a magyar börze összforgalmának 45,8 százalékát adta, miközben árfolyama két százalékkal került feljebb. A Richter és a Mol egyaránt a forgalom mintegy negyedét produkálta. A két nagypapír meglehetősen gyenge hónapot zárt, a gyógyszerrészvény 5,9, az olajpapír kurzusa pedig 7,4 százalékkal esett, ezzel a BUX sereghajtóivá váltak.
Remekelt ellenben a tavalyi és az idei év eddigi sztárrészvénye, a Masterplast, amely újabb 23 százalékkal drágult, és ezzel magasan kiemelkedett a hazai mezőnyből.
A BUX-kosárba márciusban bekerült építő- és egészségipari gyártóvállalat részvényeinek ralija ráadásul nagy forgalom mellett folytatódott. Papírjait csaknem ötmilliárd forintért adták-vették, amivel 2,6 százalékot hasított ki magának a hazai parkett forgalmából, így a negyedik legkeresettebb részvénnyé vált, megelőzve az 1,4 milliárdos volument teljesítő Magyar Telekomot is.
A befektetési szolgáltatók versenyét ezúttal is a Wood & Company nyerte 124,8 milliárd forintos duplikált forgalommal, megelőzve a második helyre 88,3 milliárdos volumennel befutó Concorde-ot. A harmadik helyet az Erste érdemelte ki 76,7 milliárdos részvényforgalommal. A prágai székhelyű Wood ezzel zsinórban negyedik alkalommal végzett az élen, a dobogó sorrendje pedig három hónapja változatlan.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.