Az elsődlegesen a NASDAQ-on jegyzett német BioNTech árfolyama nyitás előtt azonnal 10 százalékkal, 200 dollár közelébe ugrott hétfőn kora délután, amint a biotechnológiai cég közzétette látványos bevétel- és profitbővülésről beszámoló első negyedéves gyorsjelentését. Az előző év azonos időszakában kimutatott mínusz 0,24 eurós egy részvényre jutó adózott eredménnyel (EPS) szemben ugyanis ezúttal 4,39 eurós pozitív EPS-t gazdálkodott ki a Covid–19 elleni vakcinájáról híressé vált vállalat. Az utóbbi tényadat fölényesen túlszárnyalta az elemzők várakozását is, a konszenzus csupán 2,95 euróra számított ezen a soron.
Még nagyobb volt a meglepetés a bevételeknél, hiszen míg a társaságot követő részvényelemzők átlagosan 1,46 milliárd euróra tették a mércét, a BioNTech 2,05 milliárdos forgalmat ért el, ami a bázisidőszak bevételeinek a 73-szorosa.
A társaság menedzsmentje – amelynek alelnökként a magyar Karikó Katalin kutatóbiológus is tagja – ráadásul 9,8 milliárd euróról 12,4 milliárd euróra emelte az idei bevételi előrejelzését is. A cég amerikai partnere, a Pfizer a múlt héten közölte, hogy a Covid–19-vakcina értékesítéséből elért bevételei 26 milliárd dollárra rúghatnak az idén, ennek egy része a BioNTechet illeti, ám az utóbbi közvetlenül is értékesíti az oltóanyagot. A duó azt is nemrég jelentette be, hogy az idén hárommilliárd dózist gyártanak a vakcinából, jövőre pedig tovább növelik a mennyiséget.
Sok kockázatot nem vállalnak a termelés bővítésével, mivel a napokban csak az Európai Unió további 1,8 milliárd adagra adott le rendelést 2022–2023-as szállítási határidővel.
Nem mellesleg két év múlva már a BioNTech épülő szingapúri gyárában is megkezdődhet a gyártás.
Egy vasárnapi hír szerint pedig a sanghaji tőzsdére igyekvő helyi Fosun gyógyszergyártó cég is jogot kapott a BioNTechtől egymilliárd dózis Covid–19-vakcina legyártására a kínai piac ellátásához.
Tudni kell azonban, hogy a Karikó Katalin résztulajdonában álló és a német cég által felhasznált mRNS-szabadalom nem csupán a koronavírus-fertőzés megelőzésére szolgáló oltóanyag gyártását, hanem például rákgyógyszerek előállítását is lehetővé teszi, sőt ez volt az eredetileg célzott felhasználási területe.
Potenciálisan tehát újabb hatalmas piacokat hódíthat meg a BioNTech.
A cég részvényei egyébként a múlt héten hihetetlen volatilitást mutattak, a sorjázó pozitív hírek többször is meglódították az árfolyamát, az amerikai kormány által is támogatott javaslat viszont, amely szerint a járványra tekintettel felfüggesztenék a Covid–19-vakcinák szabadalmi védelmét, szabadesésbe taszította a papírt. Németország és Franciaország azonban – mint utóbb kiderült – nem támogatja a javaslatot, így a szektor megnyugodott.
Regionális központot és gyárat nyit Szingapúrban a BioNTech, amely 2023-tól évi néhány száz millió mRNS-alapú vakcina előállítására lesz képes.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.