Az idén különösen indokolt lehet megszívlelni a „sell in May and go away” régi tőzsdei mondást, a vakáció előtt érdemes a veszteségvágó megbízást beállítaniuk a nagy részvénykitettséggel rendelkező befektetőknek – derült ki a Concorde Befektetési Zrt. stratégáinak keddi előadásából.
A május hagyományosan rossz hírű hónap a tőzsdézők körében, a június pedig még negatívabb a historikus hozamokat tekintve, a világ tőkepiacait ráadásul most extrém optimizmus fűti. Jól jelzi a helyzetet, hogy a részvényalapok az elmúlt három hónapban több mint 600 milliárd dollárnyi pénzt szívtak fel, vagyis a befektetők túlpozicionáltak a részvénypiacon, ami kockázati tényező – hangsúlyozta Móró Tamás, a Concorde vezető stratégája. A szakember szerint a további széles körű árfolyam-emelkedést nehezíti az is, hogy egy évtized óta idén tavasszal először nőtt a részvények nettó kínálata, vagyis az új kibocsátások értéke – az IPO- és a SPAC-láz hozadékaként – meghaladta a részvény-visszavásárlásokét, holott míg ez az egyenleg negatív volt, az árfelhajtóként működött a piacon.
Könnyen elképzelhető, hogy a következő 3-4 hónap minden idők egyik legbizonytalanabb időszaka lesz, láthatóan nem találják a valódi árakat a piacok, mivel az árazási mechanizmusok is sérültek az elmúlt bő egy évben a koronavírus-járvány miatt
– magyarázta Jónap Richárd, az Accorde Alapkezelő portfóliómenedzsere.
A szakértők szerint a piacok szempontjából ezért kulcsfontosságú lesz, hogy a jegybankok milyen választ adnak a pandémia utáni gazdasági nyitással megugró inflációra. Amennyiben engedik elharapózni a pénzromlást, akkor a reáleszközök – így a részvények is – jól teljesíthetnek, ha viszont a jegybanki szigorításnak akár csak egy apró jele is érkezik, az fordulatot hozhat a részvénypiacon is, ez tehát a legfontosabb jel, amire figyelniük kell a befektetőknek a következő hetekben.
Mindezek miatt sokkal hangsúlyosabbá válhat a részvénykiválasztás szerepe a következő időszakban, a '20-as évek pedig várhatóan már nem az eddig kifizetődő, passzív, indexkövető stratégiákról szól majd, hanem arról, hogy jól válasszunk az egyedi papírok közül. Az infláció megugrása a nyersanyagtermelők és ezek szélesebb körének (pl. a műanyaggyártók) kedvezhet, ahogyan az olajszektorban is lehet még kereskedési lehetőség rövid távon. A bankok és – a turizmus újraindulásával – a szállodaüzemeltetők részvényei is jól szerepelnek ilyen környezetben. Jónap Richárd szerint emellett – bármennyire is fájdalmasnak tűnik ez a fajta megközelítés – érdemes a befektetői érdeklődés homlokterében lévő, árfolymcsúcsuk közelében járó papírokból válogatni, mert a közelmúlt tapasztalatai alapján ezekkel a felfokozott várakozással övezett részvényekkel nagyobb eséllyel lehet kereskedési profitot elérni.
Ugyan a piaci kitekintés során nem került terítékre,
a Concorde a hazai nagypapírokban is lát fantáziát. Az OTP célárát éppen múlt héten emelte 11 900-ról 15 500 forintra, ami a jelenlegi szintekről mintegy 15 százalékos felértékelődéssel kecsegtet. A Richter papírjait a hétfői záróárnál 18 százalékkal feljebb, 10 010 forintra várja a brókercég, a Mol részvényeinek értékét pedig kereken 2500 forintra taksálják, bő ötödével magasabbra a mostaninál. A leginkább alulértékelt blue chip a Magyar Telekom lehet pillanatnyilag, a távközlési részvényre érvényben lévő 560 forintos célárfolyam ugyanis 35 százalékos hozamlehetőséget feltételez. A magyar brókercég mind a négy papírt vételre ajánlja, és a Reuters elemzői konszenzusánál valamivel optimistább az árfolyamkilátásaikat illetően.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.