A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatemelése rövid távon is hatással lehet a már meglévő és új hitelekre. A CIB Bank jelezte a Világgazdaságnak: lehetséges, hogy az alapkamat mellett meglévő egyéb emelkedő kamatok miatt elindulhat egy általános kamatemelési ciklus a hitelpiacon is.
Folyamatosan figyelik a hitelek költségeinek alakulását, a piaci versenyt, valamint a stratégiai célokat. A hitelkamatok fixálását már évek óta sürgeti a jegybank, az összehasonlításoknál kiemelt szempont a kamatperiódus hossza.
Az újonnan felvett lakossági kölcsönöknél már alig találunk egy évnél rövidebb kamatperiódusú, vagyis változó kamatozású terméket, a vállalati szegmensben a hosszabb lejáratú szerződéseknél jellemző a kamatok rögzítése.
Az MKB Bank lapunknak rávilágított: a vállalati hitelezésben az elmúlt időszakban a fix kamatozású konstrukciók voltak meghatározók. A Növekedési hitelprogram (NHP) hajrá kivezetésével egy meghatározó termék kerül ki e körből, de a többi támogatott konstrukció várhatóan képes lesz részben kitölteni az űrt.
A változó kamatozású, jellemzően a budapesti bankközi kamatlábhoz (Bubor) igazított ügyleteknél már rövid távon is érezhető lesz a kamatemelés.
Ennek negatív hatásait a következő egy évben a nehéz helyzetben lévő vállalkozások a hiteltörlesztési moratóriummal tompíthatják. Ám az MKB szerint ez tüneti kezelés, a moratórium megszűnésével meg kell fizetni a felhalmozott adósságot.
A jegybanki kamatemelésnek nincs közvetlen és azonnali hatása a fix kamatozású, már meglévő jelzáloghitelekre, a bankok csak a kamatperiódus fordulóján módosíthatnak a fair banki szabályoknak és az MNB kamatváltoztatási mutatójának megfelelően
– magyarázták az OTP Banknál.
A változó kamatozású jelzáloghitel-ügyletek referenciakamata a Bubor, és nem a jegybanki alapkamat. A hozamok év eleje óta megfigyelhető emelkedő tendenciája már most hatással van az új kihelyezésű jelzáloghitelekre, és az MNB kamatdöntése további növekedést eredményezhet, ami a bankokat újabb árazási lépésekre kényszeríti. Az OTP-nél felvett személyi kölcsönök a futamidő végéig fix kamatot kínálnak, így a jegybanki alapkamat változásától függetlenül a teljes futamidő alatt változatlan marad a törlesztő.
Az UniCredit Banknál szintén végig fix személyi kölcsönök vannak, így ezek törlesztőrészlete sem változik. Az új személyi kölcsönöknél és a jelzáloghiteleknél a forrásköltség csak az egyik tényező az árazásnál. A hitelintézetnél kiemelték: a vállalati hitelkeresletet várhatóan nem befolyásolja érdemben a kamatemelés, a cégek jövedelmezőségét csak elenyésző mértékben érinti.
A vállalati üzletágban a lekötött betét mint befektetési forma lényegében nem létezett az elmúlt években, várakozásaink szerint rövid távon ez nem fog számottevően megváltozni
– közölték az MKB-nál.
Ha középtávon megvalósul egy kamatemelési ciklus, és 1 százalékkal nő az alapkamat, az elindíthat egy olyan folyamatot, amely a kockázatosabb befektetések felől újra a betéti termékek felé tereli a piacot.
A CIB szakértői felhívták a figyelmet: a lekötött betéteken elérhető kamatok az alapkamat emelkedésével sem lesznek versenyképesek az állampapírokkal és egyéb befektetési termékekkel elérhető hozamokkal, így a szigorítás várhatóan nem növeli a lekötött betétek arányát. Az UniCreditnél úgy vélik: a jegybanki kamatemelés betéti kamatokra gyakorolt hatása elhanyagolható ahhoz képest, hogy mekkora hozamkülönbség van a betéti kamatok és a lakossági állampapírok között, így nem számítanak a lakossági betétek felfutására. Hasonló várakozását az OTP a várhatóan növekvő fogyasztásra is építi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.