A biztosítói díjbevétel 4,7 százalékkal, 1204 milliárd forintra emelkedett 2020-ban – mondta Nagy Koppány, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója. A 2016-2019 közötti, átlagosan 9 százalékos ütemhez visszatérve még ebben az évtizedben elérhető lenne a 2000 milliárd forint.
A pénztári piacon kevesebb intézmény van, mint 2020 elején, azonban a nagy konszolidáción túl vagyunk – hangsúlyozta Nagy Koppány. A fedezeti hozam tavaly 4,1 százalék volt, a 2019-esnél alacsonyabb hozam a 2020 tavaszi piaci turbulenciának tudható be. A pénztárak jelentős többletet értek el a tagoknak. A tagdíj-befizetések hosszú és rövid távon egyaránt nőttek. A munkáltatói befizetés zsugorodik, a saját befizetés viszont emelkedik.
A TKM-et korlátoztuk, a költségszintek jelentősen csökkentek – mutatott rá az MNB igazgatója. A közvetítői szegmens tovább koncentrálódik. Az alapkritériumokat meg kell ugrani.
A személyes értékesítés nem működött úgy, mint korábban, de nem omlott össze a piac, a közvetítők megtalálták az ügyfeleket. A szerződések száma nő, de a bevételek enyhén csökkent.
Bővült a tőkepiaci szektor tavaly, a forgalom 1112 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit – mondta Laki Gábor, az MNB igazgatója. A növekedés elsősorban az azonnali tőzsdei forgalomban volt megfigyelhető, ami 50 százalékkal ugrott meg egy év alatt. Továbbra is koncentráció figyelhető meg az öt legnagyobb befektetői szolgáltató körében. A BÉT-en a forgalom elsősorban tavaly tavasszal ugrott meg, az azonnali piacon közel harmadával bővült a kereskedés 2020-ban. A Richter megelőzte a Molt, az OTP továbbra is a legnagyobb forgalmú részvény.
Szektorszinten történelmi csúcsra emelkedett az ügyfelek értékpapírállománya.
A magas kockázatú CFD termékeket értékesítő befektetési szolgáltatóknál a derivatív termékek állománya jelentősen csökkent, ami a fogyasztói kockázatokat csökkenti. A befektetési vállalkozások adózott eredménye 30 százalékkal nőtt, ami a megnőtt befektetői aktivitásnak köszönhető.
A tőkepiaci volatilitás ellenére nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon – hívta fel a figyelmet Laki Gábor. A nettó vagyontömeg emelkedését a pozitív hozamhatás és a csökkenő tőkebeáramlás okozza. Az ingatlanalapok ingatlanállománya stabil, a tavalyi III-IV. negyedévben tőkebeáramlás indult meg. Továbbra is magas a befektetési alapkezelők jövedelmezősége és megfelelő a tőkeellátottság.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.