A pekingi vezetés szombaton tette közzé legfrissebb szabályait, mely alapján megtilt minden olyan tevékenységet, mely az állami oktatással megegyező tananyagot profitért oktat, valamint ezen cégek tőkeemelését és tőzsdére lépését is megakadályozza. A hírre közel 90 százalékot esett a Gaotu Techedu, 70 százalékot esett a TAL Education Group, 54 százalékot a New Oriental Education & Technology Group, s 33 százalékot a Koolearn Technology Holding.
Kínában a magánoktatás 100 milliárd dollárt is meghaladó üzlet. A Kínai Oktatási Társaság adatai szerint 2016-ban a 6-18 éves diákok 75 százaléka járt iskola után különórákra, és azóta ez az arány tovább emelkedett.
Az országban teljes iparág fejlődött a korrepetáló órákra, tutori- és mentori tevékenységekre, amelyben dollármilliárdos bevételű cégek is működnek. És az ezen iparágban dolgozó cégeknek most minél előbb meg kell felelniük az új szabályozásnak, azonban ennek pontos részletei nincsenek kifejtve a közzétett szabályozásban. Mindesetre a már tőzsdére vezetett TAL, New Oriental és a Gaotu Techedu vezetése már közzétette a honlapján, hogy természetesen meg fognak felelni az új szabályozásnak.
Nehéz megragadni, hogy pontosan mi állhat a piaci szabályozás hátterében, de lehetséges, hogy az Európában és a tengerentúlon tanuló kínaiak sorait akarja kicsit megritkítani a pekingi vezetés, ez a réteg ugyanis a tanórán kívüli felkészítések egyik fő megrendelője
– mondta a Világgazdaságnak Török Lajos, az Equilor vezető elemzője. Hozzátéve: ugyanakkor az IT szektor megregulázása nyomán arra is gondolhatunk, hogy üzenet értéke van az új szabályoknak, s lehet, valamelyik nagyra nőtt oktatási cég vezetője a kiszemelt célpont. Arról sem szabad elfeledkezni, hogy idén 100 éves a Kínai Kommunista Párt, ez is indokolhatja a feltűnően nagyszámú piacszabályozó lépést. Az biztos, hogy a mostani reguláció komoly aggodalmat kelt, hiszen a szereplők azt találgatják, legközelebb melyik szektor kerülhet célkeresztbe.
A Wall Street Journal szerint
a korrepetáló ipar kordába szorításával a kínai háztartásokat akarja kiszabadítani a növekvő oktatási költségek spiráljából a pekingi vezetés. Amitől azt remélik, hogy javul a gyermekvállalási kedv.
A tőzsdei lap idézi Jenny Tsai-t, a Morningstar részvényelemzőjét, aki úgy véli: a legrosszabb esetben ezek a társaságok kivonulhatnak. Ugyanakkor Jessica Tea, a BNP Paribas ázsiai részvényeinek specialistája arra hívta fel a figyelmet, hogy más iparágak esete, például az online játékok szabályozása azt mutatta, hogy a szigorúbb regulák rövid távon piaci ingadozást okoznak, de hosszabb távon a legerősebb szereplők profitálnak. És arról sem szabad szerinte elfeledkezni, hogy az oktatási kiadások a kínai háztartások számára továbbra is elsődleges prioritást élveznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.