Miközben a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) az év első felén túl is mindössze egyetlen új társaság jelent meg a részvényeivel, addig a környező országok tőkepiacain egymásnak adják a kilincset a parkettre igyekvő helyi cégek. A régió szabályozott piacain 23 új vállalat debütált a papírjaival, a kibocsátásban a lengyel és a román börze járt az élen, és Zágrábban és Prágában is sor került egy-két ünnepélyes becsengetésre. Bukarestben 13, Varsóban pedig hét új társaság vált nyilvánossá, a kibocsátások száma ezzel már bőven túl is szárnyalta a tavalyi, pandémiás év adatait, amikor Romániában három, Lengyelországban pedig öt helyi papírral indult el a kereskedés a börzén.
A tömeges oltási programok terjedése, az átoltottság és ezzel a járvány visszaszorulása kétségkívül kedvezőbb körülményeket biztosított a forrásbevonást tervező cégeknek a parkettre lépéshez.
A régióban főleg a technológiai és a kereskedelemmel foglalkozó vállalatok éltek ezzel a lehetőséggel, az új kibocsátók fele ebből a két szektorból került ki. A friss felhozatalt román borászcég (Vifrana), dubrovniki szállodaüzemeltető (Villa Dubrovnik) és prágai devizabróker (SAP Finance) részvényei is színesítik.
A régió messze legnagyobb, mintegy ötmilliárd eurós kibocsátása a Pepco májusi IPO-ja volt, amely a tőzsdei induláskor ötmilliárd euróra értékelte a ruházati és háztartási cikkeket árusító kiskereskedelmi láncot.
A hazánkban is jelen lévő diszkontlánc eddig igazi sikersztori a varsói börzén, röpke három hónap alatt csaknem ötödével értékelődtek fel a papírjai, míg a helyi blue chip index, a WiG 20 bő fél év alatt is csak 14 százalékos emelkedésre volt képes. A nagyobb méretű újoncok közé tartozik még a lengyel Huuuge játékfejlesztő, valamint a bukaresti börzén múlt héten bemutatkozó One United Properties ingatlanfejlesztő, mindkettő félmilliárd euró feletti piaci értékkel. A debütálások többségét azonban százmillió euró alatti kapitalizációjú vállalatok adják, jelezve, hogy a kisebb cégeknek a térségünkben is lehet keresnivalójuk a részvénypiacon.
A januári induláskor gyorsan beszálló befektetők röpke fél év alatt csaknem megnégyszerezhették pénzüket a bukaresti Safetech kiberbiztonsági cég papírjaival, de ugyanezen az időtávon duplázhattak a bútorkereskedő MAM Bricolaj részvényeivel is. Villámrajtot vett júliusi bevezetése után két technológiai cég is, az automatizációs megoldásokat kínáló román Simtel és az e-kereskedelmi platformokat kiszolgáló lengyel Shoper is, papírjaik néhány nap alatt közel 25 százalékkal értékelődtek fel.
A körültekintés azonban ezzel együtt is indokolt, ugyanis az új kibocsátások háromnegyede – a bevezetés időpontjától függetlenül – alulteljesíti a helyi részvényindexeket, a Huuuge, a Star Residence és a Raiko pedig rövid idő alatt 25-33 százalékos árfolyamveszteséget „kézbesített” a befektetőinek.
A BÉT idén hat új részvénykibocsátóval számol, ám eddig egyedül az OXO Technologies Holding lépett tőzsdére, ráadásul a technológiai startupokba fektető társaság papírjaival egyelőre nem is lehet kereskedni. Az év hátralevő részében tehát igencsak bele kellene húzniuk a magyar cégeknek, ha tartani akarják a lépést az egyre bővülő régiós kínálattal. Eddig azonban csupán a kibervédelemben utazó ViVeTech jelezte, hogy még a második fél évben bevezeti részvényeit a pesti parkettre. Egyre többet lehet hallani az MVM esetleges tőzsdére lépéséről is, az állami közműóriás részvényeinek bevezetési céldátumát azonban továbbra is homály fedi. Egyelőre csak annyi biztos, hogy a tőzsdeképességi jelentését decemberig szeretné elfogadni a társaság, ami legkorábban egy 2022-es parkettre lépést feltételez. A tervek szerint a jövő év elején már vásárolhatnak a befektetők a Budapesti Értéktőzsde papírjaiból is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.