A Samsung Electronics üzemi eredménye év/év bázison 38 százalékkal, negyedéves bázison pedig 20 százalékkal 10 milliárd dollárra ugorhatott a második negyedévben – derül ki a Refinitiv által megkérdezett 20 elemző szerdai reggel közzétett konszenzusából. Várhatóan ez lesz a cég legjobb második negyedéves teljesítménye 2018 óta.
A bevétel az előző negyedévhez mérten 15,4 százalékkal emelkedhetett.
Annak ellenére bővülhetett ilyen drasztikus mértékben a dél-koreai tech-óriás eredménye, hogy mobiltelefon-értékesítése az első negyedéves 76 millió készülékről, 59 millióra esett vissza a Shinyoung befektetési cég szerint. A Samsung által gyártott félvezetők iránt ugyanakkor a világgazdaságot kínzó csiphiány miatt robbanásszerűen növekedett a globális kereslet. A szűk keresztmetszetre tekintettel pedig a gyártók nemcsak a volument tudták növelni, de az áremelkedésből is hasznot húzhattak.
A Samsung, mint a világ legnagyobb félvezető-gyártója árukínálatában is megtalálható – a szerverek, mobileszközök és számítógépek működtetéséhez szükséges – DRAM-csipek például 27 százalékkal drágultak, míg a tartós adattárolásra alkalmas NAND flashmemóriák ára 8,6 százalékkal ment feljebb
– állítja a Trendforce piackutató cég.
Sőt, elemzők szerint a Samsung külső megrendelésre folytatott csipgyártása és csiptervező üzletága is erősen javuló működési eredménnyel örvendeztetheti meg a részvényeseket. Ennek legfőbb oka, hogy a negyedév folyamán a koreaiak vihar sújtotta texasi gyárában is visszatért az élet a régi kerékvágásba. Összességében
a konszern csipgyártásból származó üzemi eredménye előreláthatóan 22 százalékkal, 5,8 milliárd dollárra gyarapodott az előző év azonos időszakához képest.
A mobil-divízió gyengélkedése amúgy egyrészt arra vezethető vissza, hogy a cég januárban kihozott legújabb vezető modellje iránt lanyhult az érdeklődés, másrészt a vírus által letarolt Indiából – amely a Samsung egyik legjelentősebb piaca – érthetően jóval kevesebb rendelés érkezett. Ráadásul meglepő módon a Samsung okostelefonjait is érinti a csipek, méghozzá elsősorban a processzorcsipek szűkös kínálata. Mindennek dacára azért a mobil-operációból is kitermelhetett a vállalatcsoport nagyjából 2,6 milliárd dollár üzemi nyereséget.
Ha a társaság jövőjét vesszük nagyító alá, azért a sok jó hír után megállapítható, hogy multinacionális tech-cégként a Samsung az Egyesült Államok által kezdeményezett globális minimumadó egyik első számú célpontja. Amennyiben az OECD 130 tagja által elfogadott tervezet megvalósul, az évi 750 millió eurós forgalmat elérő cégeknek minimálisan adózás előtti nyereségük 15 százalékát kellene társasági adóként leróniuk.
A Samsung bevétele 2020-ban 210 milliárd dollár volt. Adózás előtti nyeresége 32 milliárd dollárra rúgott, nettó profitja pedig mintegy 23,4 milliárd dollárt tett ki, azaz nagyjából 27 százalékos adót fizetett a csoport, ám ez nyilvánvalóan a különböző adómértéket kivető országok mixéből jött ki, amelyek között ott voltak a 15 százaléknál alacsonyabb adókulcsokat alkalmazó államok is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.