Jelentősen nőtt májusban a részvényalapok állománya, a kategóriában kezelt vagyon 29 milliárd forinttal emelkedett – derült ki a Magyar Nemzeti Bank friss összesítéséből. Jelentős volt a mozgás a vegyes alapokban is, ahol 9 milliárd forinttal gyarapodott az állomány, illetve a kötvényalapokban: utóbbi típusban 24 milliárd forinttal csökkent a befektetési jegyek aktuális értéke.
A hónap végén 8 643 milliárd forint volt a befektetési alapok nettó eszközértéke, a havi növekmény 0,12 százalékos.
Ez a 11 milliárd forintos növekedés egyrészt az árfolyamok emelkedésének köszönhető (plusz 9 milliárd forint), a devizahatások viszont 49 milliárd forint leértékelést eredményeztek, míg a tranzakciók egyenlege 51 milliárd forint volt.
A részvényalapok felkapottsága aligha meglepetés, a BUX ritkán látható remek hónapot zárt: a befektetők ezúttal nem tették magukévá a „Sell in May, and go away” szemléletet, a vevők a piacon maradtak, ennek nyomán a vezető magyar tőzsdeindex 7,4 százalékkal szárnyalt májusban.
A 29 milliárd forintos állománybővülésből 25 milliárd forintot eredményeztek a tranzakciók, az árfolyamok emelkedése további 7 milliárd forint pluszt jelentett, e két pozitív tényezőt a devizaárfolyam-változások 3 milliárd forinttal rontották le.
A kötvényalapoknál viszont minden negatívan sült el: az árfolyamok lemorzsolódása (a hozamok emelkedése miatt) 5 milliárd forinttal csökkentette a jegyek értékét, további 11 milliárdot olvasztott le róluk a devizaárfolyamok változása, a tranzakciók egyenlege pedig mínusz 7 milliárd forint volt. Érdekesek a folyamatok a vegyes alapokban: a tranzakciók havi egyenlege kifejezetten magas, 24 milliárd forint volt, ugyanakkor az árfolyamok 5, míg a devizahatások 10 milliárd forinttal csökkentették az állomány értékét.
A 8643 milliárd forintnyi befektetői tőkét 789 alapban kezelték, közül hét volt újonnan létrehozott. A különféle típusok közül
a legnagyobb súllyal továbbra is az ingatlanalapok szerepelnek: 2494 milliárd forintot értek május végén a kategória befektetési jegyei, a részesedésük pedig 29 százalékos volt. Az ingatlanalapokat a vegyes alapok (20 százalékos részarány), majd a részvényalapok (19,5 százalék) követték.
A kibocsátott befektetési jegyek legnagyobb volumenben a háztartásoknál összpontosultak, részesedésük megközelítette az 50 százalékot, míg a bankoké 36 százalék volt. A lakosság a vegyes alapokat favorizálja, 1 268 milliárd forintnyit tartanak ilyen eszközökben, ezt az ingatlan (990 milliárd) és a kötvény (688 milliárd) kategóriák követték. A bankok mérlegében 919 milliárd forinttal szerepeltek az ingatlanalapok által kibocsátott befektetési jegyek, amit sorrendben a részvény- (827 milliárd) és kötvény (635) kategóriák követtek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.