Elsősorban az OTP-részvények remek múltheti teljesítményének köszönhetően
több mint 14 év után ismét 10 ezermilliárd forint fölé kúszott a Budapesti Értéktőzsdére bevezetett részvények kapitalizációja.
A múlt hét végén 10 127 milliárd forintot értek a BÉT-en kereskedett részvények.
A csúcsbeállítás 14 éve történt, a BUX index 2007-ben, a hitelválság előszelének hatására kezdett csökkenni, kicsivel 30 ezer pontról, de az akkor felállított részvénykapitalizációs rekord azóta is él, a 2007 szeptemberi hóvégi adatok szerint 10 244 milliárd forintot értek a BÉT-en forgó részvények.
Az összehasonlítás önmagában csalóka, hiszen akkor a jelenleginél több nagyvállalat papírjaival lehetett kereskedni, a kínálatot erősítette még többek közt az Egis, az Elmű, az Émász, vagy épp az abban az évben távozó Borsodchem, s még a Fotex sem költözött Luxemburgba.
2007-ben a GDP arányos tőzsdei részvénykapitalizáció majdnem 40 százalék volt, míg ha idén a magyar gazdaság 7 százalékkal bővül, akkor a tőzsdei részvények összértéke a 2021-es nominál GDP kicsivel kevesebb mint 20 százalékát teheti ki.
A 2007-es évben a napi átlagos részvénypiaci forgalom 35 milliárd forint volt, ma ez már kiugróan magas értéknek számítana.
A hetek óta emelkedő BUX hatására azonban emelkedhet az azonnali piac forgalma, s mintha a hazai magánbefektetők részéről is nagyobb lenne az érdeklődés.
A tavaly egész évben 1,7 millió darabon stagnáló értékpapírszámlák száma a második negyedévben például 1,8 millió darab fölé nőtt, a június végi adatokat összehasonlítva éves alapon 4,5 százalék volt a növekedés – derül ki a Magyar Nemzeti Bank csütörtöki adatközléséből. Az MNB adatai szerint több mint 43,76 ezermilliárd forintnyi idegen tulajdonú (vagyis ügyfelekhez tartozó és nem a pénzügyi intézmények saját számláin lévő) értékpapír volt a szolgáltatóknál vezetett értékpapírszámlákon. A bankok 1,47 millió darab értékpapírszámlát vezettek, a brókercégek közel 292 ezret, míg a fentiek fióktelepei 37 és fél ezret.
Az viszont biztos, hogy az újonnan nyitott tőzsdeszámlákat nem nyugdíj előtakarékossági céllal nyitották a magyarok,
NYESZ-t már csak 98,5 ezren vezetnek, negyedévről negyedévre csökkenő az aktív számlák száma. A félév végén a NYESZ portfóliók összesített értéke közel 461 milliárd forint volt. Ennek többszöröse várja, hogy tulajdonosaik meglovagolják például az OTP-részvényralit: június végén 3121,7 milliárd forint volt a TBSZ-en lévő értékpapírok aktuális értéke, közel 13 százalékkal több, mint egy éve. Bankokban vezetett TBSZ-eken 1935 milliárd forint értékű befektetés pihent, a brókercégeknél pedig 1120 milliárdnyi. Az emelkedő részvényárfolyamok láttán szépen nyíltak az új tartós befektetési számlák idén, a 2020 végi 253 ezres szám után a félév végén 265,5 ezer TBSZ számla volt aktív: kétharmadukat pénzintézeteknél, egyharmadukat pedig befektetési szolgáltatóknál nyitották.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.