A pandémia egyik káros mellékhatása, azaz az aranykereslet megcsappanása immár a múlté Kínában. Különösen az ékszerészek örülhetnek a hagyományos, ősi kínai motívumokkal cizellált termékeik iránt brutálisan megugró kereslet miatt. A modern ékszerek divatja lejárt, az új módi a retró: főnix-, sárkány-, bazsarózsa- és egyéb formákkal, -díszítésekkel most mindent el lehet adni, főképp a 20-as, 30-as korosztály körében.
Ráadásul ezeknek a nemzeti büszkeséget szimbolizáló ékszereknek az elkészítése több munkával jár, ami alapból 20 százalékkal emeli a késztermék árát. Az influenszerek által is táplált aranyékszer-mánia a tavalyi második negyedévtől datálható, és még nem látni a végét. Az önérzet is hajtja a vásárlásokat, rengeteg fiatal ugyanis a hszincsiangi ujgur kényszermunkáról szóló, Peking által hevesen cáfolt híradások után felhagyott a nyugati életminta majmolásával és a bizonyos szintig bojkottálja külföldi eredetű termékeket.
A státusszimbólummá vált tradicionális ékszerek viselése egyrészt azt üzeni, hogy tulajdonosa a kínai történelmet és kultúrát tisztelő igazi hazafi, másrészt a konjunktúrának köszönhetően megengedheti magának, hogy drága ékszert birtokoljon. A kordivat elsősorban a nagyvárosokban hódit, de az e-kereskedelemnek köszönhetően a legtávolabbi falvakba is eljutnak a kézműves aranyékszerek.
Az örökségi ékszerek gyűjtőnévvel jellemzett kategória sikere döntően hozzájárult ahhoz, hogy Kína, a világ legnagyobb aranyfelhasználója ismét a pandémiát megelőző mennyiségben vásároljon aranyat külföldről.
Az idei első fél évben a bázisidőszakénál több mint kétszer annyi sárga fémet szívott fel a kínai piac az Arany Világtanács (WGC) adatai szerint.
Chow Tai Fook, Kína legnagyobb ékszerkészítő vállalkozásának eladásaiból egy év alatt 29-ről 40 százalékra nőtt az örökségi ékszerek részaránya, másoknál ez jóval nagyobb ütemű volt.
A Zhiyan Kexin Consulting piackutató szerint az örökségi ékszerek kínai piaca 2017 és 2019 között a tízszeresére nőtt, forgalma 2024-re elérheti a 15,3 milliárd dollárt.
A 2017-es kétszázalékos ékszerpiaci arány 2024-re akár 25 százalékosra ugorhat. A kereslet dinamikusan nő, s ez a felhasználáson is meglátszik: a tavalyihoz képest az idei első fél évben a 69 százalékkal több, összesen 547 tonna arany fogyott Kínában, ebben az ékszer-, az elektronikai és járműipar, a befektetési arany (rudak és érmék), a jegybank vásárlásai is benne vannak. Az 547 tonnából 153-at Kínában bányásztak, itt 10,2 százalékos éves visszaesés volt, amiért elsősorban az idei két, együtt 16 áldozatot követelő bányaszerencsétlenség után elrendelt szigorítások okolhatók.
A stabil menedékeszközként töretlen népszerűségnek örvendő arany iránti kínai kereslet folyamatosan nő, ehhez az az áprilisi pekingi döntés is hozzájárult, amellyel lehetővé tették a hazai és a külföldi kézben lévő kereskedelmi bankok számára az aranyvásárlást. A Reuters úgy értesült, hogy küszöbön áll a vásárlási kvóták emelése is, ami újabb aranylázat válthat ki a piacon. Az egyik legnagyobb importforrásuk Svájc, ahonnan júniusban 18, júliusban 20 tonna sárga fém érkezett kínai megrendelőkhöz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.