A londoni bankközi referencia kamatlábak (LIBOR) jórészének év végi megszűnése előtt a hitelpiaci szereplőknek minél korábban fel kell hagyniuk ezek használatával új szerződéseikben, és alternatív rátákat szükséges alkalmazniuk – hívta fel a figyelmet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtöki közleményben.
Kiemelte: az átállás hatásairól a hitel-, pénzkölcsön, pénzügyi lízing vagy pénzforgalmi szolgáltatás nyújtására jogosult intézményeknek részletes tájékoztatást kell adniuk honlapjaikon ügyfeleiknek; erről az MNB friss vezetői körlevélben tájékoztatta a piaci szereplőket.
A központi bank elvárja, hogy a piaci szereplők felhívják az ügyfelek figyelmét arra, hogy a fogyasztónak nyújtott hitelről szóló törvény alapján az idegen pénznemben fennálló tartozásuk forintra átváltását kezdeményezhetik.
A jegybank emlékeztetett az uniós felügyeleti hatóságok, az Európai Központi Bank és az Európai Bizottság idén júniusi közleményére, amely arról rendelkezett: a ma használatos 35 LIBOR kamatláb döntő része 2021. december 31-én, néhány USD LIBOR futamidő pedig 2023. június 30-án megszűnik. Ehelyett Európa-szerte, így itthon is kockázatmentes alternatív (tranzakció alapú vagy hibrid, részben egyéb árazású) bankközi kamatokat vezetnek be.
A jegybank végül jelezte, hogy a felkészülés során felmerülő konkrét kérdésekről továbbra is kész iránymutatást adni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.