Túlnyomórészt enyhe emelkedéssel zártak a vezető nyugat-európai tőzsdeindexek kedden, miközben a globális piacok keresik az irányt az erős vállalati beszámolók, a koronavírus-járvány újabb fellángolása, a kínai technológiai nagyvállalatokat fenyegető szigorú szabályozás és a lassuló amerikai gazdasági növekedés jellemezte környezetben.
A hatszáz legnagyobb európai vállalat árfolyamának változását követő Stoxx Europe 600-as index 0,20 százalékkal, 465,38 pontra, történelmi csúcsra emelkedett.
A nap nyertese az olaj- és gázipari szektor, amelynek alindexe 2,3 százalékkal ugrott meg a BP brit olajtársaság vártnál jobb eredményeket tartalmazó gyorsjelentésének köszönhetően. Az utazásokat és szabadidős tevékenységet kínáló vállalatok alindexe viszont 2,6 százalékkal esett, mert a befektetőket aggasztja, hogy növekszik a koronavírussal fertőzöttek száma az Egyesült Államokban és Kínában is.
A páneurópai indexek közül az FTSE Eurofirst 300 index 0,28 százalékkal kúszott feljebb, míg az euróövezeti gyűjtőindexek közül az EuroStoxx50 0,03 százalékkal emelkedett.
Az európai nagyvállalatok közül a BP, a Standard Chartered, a BMW és a Société Générale is kedden tette közzé negyedéves beszámolóját. A vártnál erősebb gyorsjelentés hatására a BP árfolyama 5,64 százalékos, a Standard Chartered brit multinacionális banki és pénzügyi szolgáltató társaság 0,98 százalékos, a Société Générale francia pénzügyi szolgáltató pedig 6,37 százalékos pluszban zárta a napot.
A BMW német autógyártó 5,04 százalékos mínuszban, míg a Stellantis, az olasz-amerikai Fiat Chrysler Automobilies és a francia PSA egyesülésével létrejött autóipari konszern 4,23 százalékos pluszban fejezte be a kereskedést. A BMW árfolyamát lefelé húzta, hogy az autógyártó arra figyelmeztetett, a globális chiphiány és a nyersanyagok drágulása csökkenti második féléves nyereségét. A Stellantis viszont javította a haszonkulcsára vonatkozó éves előrejelzést az első félév erős teljesítményének alapján.
A technológiai vállalatoknak nem tett jót, hogy a kínai hatóságok célkeresztjébe kerültek a videójátékok gyártói. A Prosus holland vállalat, a Tencent kínai technológiai óriásvállalat egyik résztulajdonosa, 6,9 százalékos mínuszban zárt, míg az Ubisoft számítógépes és videójátékokat kiadó és fejlesztő francia cég árfolyama 5,0 százalékkal, az Embracer Group svéd videójáték-fejlesztő és -kiadóé 3,7 százalékkal esett.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajféleség, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára csökken. Este fél hat körül az októberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 0,85 százalékos mínuszban, 72,27 dolláron, a szeptemberi szállítású WTI pedig 1,14 százalékos veszteségben, 70,45 dolláron forgott.
Az azonnali jegyzésekben az arany unciánkénti ára 0,20 százalékkal, 1809,71 dollárra, a decemberi szállítású aranyé pedig 0,46 százalékkal, 1813,90 dollárra esett a New York-i árupiacon.
A nemzetközi bankközi devizapiacon egy euróért 1,1860 dollárt adtak, 0,06 százalékkal gyengült a közös európai fizetőeszköz.
Csökken a bitcoinnak, a világ legnagyobb és legismertebb digitális devizájának árfolyama is. Az egyik széles körben elfogadott bitcoin árfolyamindex, a Coindesk indexe – amely a legnagyobb kereskedési platformok jegyzéseinek átlagát mutatja – 38 287,10 dolláron, 3,88 százalékos mínuszban állt kedd este fél hatkor. Az elmúlt 24 órában a minimumot 37 751,25 dolláron, a maximumot pedig 39 988,27 dolláron érte el az index.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.