BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kína bezárja a tőzsdei kiskaput

Év végétől a kínai vállalatok offshore cég közbeiktatásával végrehajtott amerikai tőzsdei bevezetéséhez is tárcaközi engedély kell Pekingtől.

Kínában olyan új szabályozást készítenek elő, amely megtiltja az amerikai tőzsdére lépést a nagy mennyiségű, érzékeny fogyasztói adatokat kezelő cégeknek

– írja hétvégi exkluzív cikkében a Wall Street Journal. A lépés főként a technológiai cégeket érintheti. És a tervek szerint a VIE (változó érdekeltségű entitás) társaságok IPÓ-jához is engedélyt kell kérni egy hamarosan felálló tárcaközi bizottságtól.  Mostanáig ez az offshore cégeket közbeiktató megoldás volt a kínai vállalatok jogi kiskapuja a tengerentúli tőzsdékre. 

Fotó: Shutterstock

Az Enron-botrány idején elhíresült VIE struktúra lényege, hogy

a külföldi befektetők nem közvetlenül a kiszemelt kínai cég részvényeit vásárolják meg, hanem a kínai célvállalat tulajdonosainak irányítása alatt álló offshore cégben szereznek részesedést.

Így például, aki a New York-i tőzsdén BABA jelzésű részvényt vesz, az egy amerikai letétkezelő közbeiktatásával a Kajmán-szigeteken bejegyzett Alibaba Group Holding Limitedben szerez részesedést. Ez a cég pedig szerződésben áll a kínai Alibabával, s annak nyereségéből részesedik.

A pekingi szabályozó hatóság az idei negyedik negyedévtől vezeti be az új szabályokat. Egyúttal arra „kérte” az érintett kínai vállalatokat, hogy addig tartózkodjanak a tengerentúli tőzsdei bevezetésektől. Korábban a VIE cégek IPÓ-ja esetében nem volt előírva a felügyeleti (CSRC) engedély, bár a vállalatok egy része önkéntesen kérte a hatósági jóváhagyást.   

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.