Befektetési szempontból a 2020-as év egyik legforróbb témáját egyértelműen a megújuló energiatermeléshez kapcsolódó részvények jelentették, többek között azért is, mert ezeknek a papíroknak a teljesítménye magasan túlszárnyalta a piaci átlagot. Ugyanis míg az S&P Global Clean Energy Index tavaly 140 százalék felett teljesített, addig az átlagos részvénypiaci teljesítményt jól közelítő MSCI ACWI Index nem érte el a 17 százalékot sem 2020-ban. Idén viszont fordított volt a felállás, azaz a „tiszta energia” részvényindex 19,1 százalékos esésével szemben a részvénypiacok átlagos teljesítménye 13,2 százalékos emelkedést mutatott az első hét hónapban.
Véleményem szerint azonban tévedés azt gondolni, hogy a zöld papírok idei rosszabb teljesítménye miatt el kell felejteni ezt a szektort.
Ugyanis a közeljövő egyik legmeghatározóbb megatrendjéről beszélünk, amelybe hatalmas összegű beruházások fognak megvalósulni a jövőben. Az Egyesült Államok elnökének programja például 2050-re az ország karbonsemlegességét, és az energiaigény 100 százalékban zöldenergiából történő kielégítését tűzi ki célul. Európa ugyancsak elkötelezett e téren, hiszen 2030-ra az 1990-es szinthez képest 55 százalékkal csökkentené a karbonlábnyomát, 2050-re pedig az öreg kontinens is elérné a karbonsemlegességet. Ha Ázsiára tekintünk, a kínai energiaügyi ügynökség szerint 2025-re zöldenergia fedezi majd az ország energiaszükségletének a felét.
Kérdés tehát, hogy ilyen jövőkép mellett mi az oka a zöldenergia részvények idei gyenge szereplésének.
A tavalyi szárnyalás sok olyan befektetőt is erre a piacra vonzott, aki csak a hullámot szerette volna meglovagolni, és nem hosszú távon gondolkodott. Ennek lett a következménye a magas értékeltség és a februárban kidurranó piaci buborék. Azóta viszont az értékeltségi szintek jelentősen javultak, és az érdeklődés is töretlen e papírok iránt. Például a zöldenergiába fektető iShares Global Clean Energy ETF-be is folyamatos volt a beáramlás idén, így az alap piacon lévő értékpapírjainak darabszáma több mint 60 százalékkal nőtt, és már közel 6 milliárd dollár a vagyona. Ráadásul a februári esés óta az alap árfolyamingadozása is a historikus átlagra szelídült, így a hosszú távon gondolkodó befektetők számára vonzó célpont lehet az alap.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.