A második fél év elején is folytatódott a hazai befektetési alapok vagyonának növekedése. A júliusi állománybővülés 1,3 százalékos volt, ezzel pedig – ahogy tavaly szeptember óta minden hónapban – újabb csúcsra, 8904 milliárd forintra hízott a szektor eszközállománya a Magyar Nemzeti Bank friss adatai szerint.
A kánikula és a vakáció ugyan némileg fékezte a megtakarítási kedvet – a júniusi pénzmennyiség felét, 35 milliárd forintot vittek a portfóliókezelőkhöz –, a piac viszont még az előző havinál is kedvezőbb arcát mutatta. A hozamok és a devizaárfolyamok együttesen 78 milliárd forinttal gazdagították a befektetőket.
A legtöbb friss pénzt ezúttal a vegyes alapokba pakolták, a 34 milliárdos tétel lényegében megegyezik az előző 30 napi beáramlással. A hozamok ezúttal kevésbé voltak kiemelkedők, ám még ezzel együtt is közel 3 százalékkal gyarapodott az eszközkategória összvagyona.
A legjobb teljesítményt a részvényalapok nyújtották, melyek egy hónap alatt 38 milliárd forint árfolyamnyereséget hoztak a nagyobb kockázatot kedvelő befektetők konyhájára. Ugyan az MSCI fejlődő piaci indexe 7 százalékot esett, a BUX és a fejlett piacok remek teljesítményt nyújtottak, az előbbi közel 3 százalékkal új csúcsra ért a nyár derekán. A tőzsdei kitettségüket 14 milliárd forinttal növelték a befektetők, ami lényegesen elmarad az utóbbi fél évben megszokott, átlagosan több tízmilliós vásárlási tételtől.
Az infláció megugrása óta kevésbé népszerű kötvényalapokból ezúttal is mindössze 4 milliárd forintnyit vásároltak, ám már ez is javulás az előző két hónap 22, illetve 7 milliárd forintos tőkekivonása után. A hozamok további, szerény 8 milliárd forinttal értékelték fel a befektetési jegyeket, a több mint másfél ezermilliárd forintot kezelő kötvényalapok még így is alig 1 százalékos bővülést értek el.
Megingathatatlannak bizonyultak júliusban az ingatlanalapok, melyekből a júniusi 15 milliárdot követően további 16 milliárd forintot táraztak ki a befektetők, a visszaváltásokat azonban kiegyenlítették a piaci hozamok. A messze legnagyobb közkategória eszközértéke így a múlt havi 2483 milliárdos szinten stagnált.
Nem változott érdemben a származtatott alapok vagyona sem, a 782 milliárd forint felett rendelkező eszközök piaci árfolyama ugyan összességében 3 milliárd forinttal csökkent, a devizamozgások és a szerény pénzbeáramlás ezt ellensúlyozni tudta. Csendes időszakot zártak a garantált alapok is, ahol tőke- és árfolyammozgásokat sem mutatott ki a jegybanki statisztika. A legkisebb megtakarítást kezelő pénzpiaci alapokból újabb egymilliárd forintot váltottak vissza, a hó végén ezzel méretük 35 milliárd forintra csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.