BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Miként hatott a Brexit az angol font értékére? (x)

Az angol font árfolyama más vezető valutákkal szemben jelentősen csökkent 2016 óta. A csökkenés jelzi, hogy a nemzetközi befektetők negatívan ítélik meg az Egyesült Királyság gazdasági kilátásait.

A 2021-es év elején az angol font árfolyama körülbelül 15 százalékkal volt gyengébb az euróhoz képest, mint a 2016 júniusában megtartott népszavazás estéjén. Az árfolyam-ingadozást és az angol font értékét a Brexit jelentősen befolyásolta. 2017-ben, valamint 2019-ben további tartós esés következett be, és 2019 augusztusában mélypontjára zuhant az angol font. A fokozott bizonytalanság, a kereskedelem növekedésére vonatkozó elvárások, a tartós politikai instabilitás minden pénzintézetet arra ösztönzött, hogy váljanak meg angol fontjaiktól.

Fotó: pixabay

Az árfolyamok változását a kereslet és a kínálat törvénye határozza meg, eszerint változik. Ha egy árfolyampár esetében az egyik felértékelődik, akkor a másik biztosan leértékelődik. Az egyik valutából az emberek többet vásárolnak, míg a másikból sokkal többet adnak el. A Brexit-szavazás óta csökkent a kereslet az angol fontra.

A Brexit-megállapodás január elsején lépett életbe, ekkor az angol font az amerikai dollárral szemben enyhén, 1,12 euróra tudott erősödni. Mi várható hosszabb távon? Több kutatóközpont szerint is (pl. Changing Europe) a Brexit gazdaságra gyakorolt hatása nagyon lassan fog jelentkezni. A központ becslése szerint 15 év alatt 4,9 százalékkal fog zsugorodni az Egyesült Királyság gazdasága. Az elmúlt évek angolfont-gyengülése valószínűleg tovább folytatódik. Itt csak az a kérdés, hogy ezek a hatások mennyire gyorsan fognak majd érvényesülni, bekövetkezni.

Érdemes-e fontban megtakarítani? A válasz ugyan nem egyértelmű, de mégis a józan ész azt diktálja, hogy ne takarítsunk meg angol fontban, hiszen annál még a dollárban történő megtakarítás is jobb lehet. Az Egyesült Királyság is úgy véli, hogy nagyon sok vagyon fog kiáramolni fontból dollárba. A londoni tőzsde amúgy is ki van téve az eladás veszélyeinek, hiszen itt koncentrálódnak a gáz-, olaj- és bányavállalatok. A brit államkötvényeknek jelenleg kedvez, hogy a kockázatosabb kötvényekből ide menekülnek, de a külföldi vásárlók még mindig bíznak abban, hogy a font felértékelődik és a jelenlegi zavaros időszak hamar rendeződik.

Magyarországon az MNB-árfolyam és az OTP-árfolyam segít abban, hogy naponta nyomon követhessük a legfrissebb angolfont-árfolyamokat, ezért a honlapokat érdemes minden reggel ellenőrizni. Ha angol fontban van a megtakarításunk, akkor kifejezetten fontos, hogy a friss árfolyamokkal tisztában legyünk. Amennyiben a közeljövőben utazást tervezünk az Egyesült Királyságba, akkor érdemes kiválasztani az angol font váltására azt a napot, amikor zuhan a font, hiszen ekkor sokkal több fontot kaphatunk a forintunkért, így az is elképzelhető, hogy jóval olcsóbban ússzuk meg az utazást, mint azt eredetileg terveztük.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.