Klasszikus felállásban az opciós ügyletek elsősorban arra szolgálnak, hogy a nagybefektetők fedezzék magukat. Komoly fordulatra utal, hogy az elmúlt 5 évben a tengerentúlon megnégyszereződött az egyéni befektetők súlya az opciós piacon. A Cboe Global Cpaital adatai szerint
az idei évben eddig közel 39 millió opciós szerződést kötöttek, ami 31 százalékos növekedés a tavalyi évhez képest és rekordnak számít a piac 1973-as indulása óta.
Megváltozott az opciók szerepe, amíg a nagyok számára ez elsősorban fedezet, addig az egyéni befektetők spekulatív céllal nyitnak opciós pozíciókat
– mondta a VG-nek Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője. Hozzátéve: a kisbefektetők opciós ügyleteinek közvetett piaci hatása, hogy a kiírók részvényvásárlásokal fedezik az opciókat. Ez a masszív másodlagos kereslet időnként a negatív korrekciókat is emelkedésbe fordítja. Ahogy azt az elmúlt héten is láthattuk.
A Wall Street Journal kiemelte, hogy szeptember első három hetében a New York-i tőzsdén a részvényopciók nominális értéke 6 900 milliárd dollár volt, szemben a részvénykereskedelem 5 800 milliárd dollárjával.
Sanszos, hogy 2008 óta az idei lesz az első olyan év, amikor a részvényopciók felülmúlják a részvénykereskedelmet.
Egyes elemzők szerint az opciók felülkerekedése felelős a részvénypiaci kilengésekért. Míg a Morningstar Direct adatai szerint a tőzsdén kereskedett alapok és a derivatív stratégiákat alkalmazó befektetési alapok kezelésében lévő eszközök rekord szintre emelkedése szintén az opciós piac bővülésének köszönhető.
A piac a korábban megszokottnál szorosabban követi az opciós lejáratokat, mert azok komoly árhullámokat okozhatnak. Míg a Discord közösségi portál chatszobáiban a kisbefektetők azért figyelik az opciós jegyzéseket, mert részvénypiaci tippeket remélnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.