Miközben soha nem látott mennyiségben áramlik a pénz a zöldenergiába és a környezettudatos, fenntartható (ESG) befektetésekbe, hirtelen a fosszilis energiahordozók piaca is virágba borult. Hordónként 80 dollár felett jár az amerikai nyersolaj ára, ezzel hétéves csúcsot döntött meg. A földgázárak is úgy elszabadultak, hogy olajegyenértékre átszámolva közel 200 dolláros kőolajárnak felel meg a jegyzési szintjük.
A The Wall Street Journal szerint épp a nagy kőolajtársaságok zöldülése és a kormányzatok klímavédelmi intézkedései miatt lett akkora üzlet a hagyományos energiatermelés. A cégóriások fokozatos visszavonulásával egyre kevesebb számú és kisebb üzemméretű szereplő marad a piacon, miközben a kereslet nem zsugorodik párhuzamosan a kínálat szűkülésével.
Az Egyesült Államok energiafogyasztásának 80 százalékát még mindig a fosszilis tüzelőanyagok adják. Az alternatív energiaforrások térnyerése ellenére is masszív a kőolajkereslet, amelynek a másik fontos felhasználója a közlekedés.
A globális olajkereslet 2026-ig várhatóan minden évben emelkedni fog, s abban az évben elérheti a napi 104 millió hordót, 4 százalékkal meghaladva a 2019-es szintet.
A piac arányait mutatja, hogy a Pickering Energy adatai szerint idén eddig 2 milliárd dollárt gyűjtöttek az olaj-, gáz- és más hagyományos energiaberuházásokba fektető energiaalapok, eközben a megújuló energiaforrásokat finanszírozó alapok 6 milliárd dollárhoz jutottak. Eltűnt a piacról a szénhitel, de ritka madár a gáz- és az olajhitel is, miközben középtávon nem várható az árak mérséklődése, hiszen a piacon maradt szereplők méretük miatt már nem tudnak túlkínálatot teremteni. Az árakat pedig felkorbácsolják az ellátási aggodalmak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.