Ismét eltelt egy év a legutóbbi BÉT50 kiadvány megjelenése óta, a BUX naponta dönt rekordokat, úgyhogy kedvező körülmények és előjelek közepette jöhet ki hamarosan a sorozat 2021-es darabja. Az EY, ha jól számolom, már negyedjére állt a kezdeményezés mögé, miért tartják fontosnak, hogy évről-évre bemutassanak az érdeklődőknek 50 tőzsdeképes céget?
Vaszari Péter: Valóban, az eddigi hat BÉT50 kiadványból négy elkészítésében mi voltunk a szakmai támogató partner. A tőkepiac fejlesztését mi is egyfajta missziónak tartjuk az EY-nál. Számomra a BÉT50 kiadvány egyben a vállalkozásból sikeres vállalattá válás folyamatának egyfajta leképeződése is. Ennek persze több lába is van. A részvénypiac mellett rendkívül fontosnak tartjuk a kötvénypiaci kibocsátásokat is. Látni kell, hogy a tőzsde jóval több, mint lehetőség a tőkebevonásra, túlmutat ezen. A tőzsde ahhoz is hozzásegíti a társaságokat, hogy az M&A-piacra lépjenek, azaz képessé váljanak arra, hogy fúziók és akvizíciók révén gyorsítsák növekedésüket.
Ha az elmúlt 6 évben bemutatott vállalatok számát összeadjuk, akkor bizony már 300 cégről készült el a szokásos miniportré. Mennyire volt könnyű vagy nehéz az újabb 50 társaság összegyűjtése?
Végh Richárd: A megfelelő partnereknek hála különösebb nehézség nélkül tudtuk felkutatni az újabb félszáz céget. Olyan mértékben fejlődik a hazai gazdaság, hogy minden évben kitermeli az újabb érdekes, izgalmas vállalkozást, amelyekkel érdemes foglalkozni, amelyek bekerülhetnek ebbe a prémiumkörbe.
VP: Szerintünk is kifejezetten könnyű és gyors volt a bemutatásra érdemes cégek körének összeállítása. Ez részben annak köszönhető, hogy rengeteg sikeres, magánkézben lévő magyar vállalkozással dolgozunk együtt, részben pedig annak, hogy tapasztalatunk szerint az eddig bemutatott 300 céghez képest a potenciális kör jelenleg hozzávetőlegesen kétszer ekkora.
VR: Ráadásul folyamatosan nő ez a tábor. A tőzsdeképes kis- és középvállalkozások (kkv-k) számát rendszeresen vizsgáljuk. Öt évvel ezelőtt, 2016-ban a 300-at még alulról súrolta a számuk, a következő években viszont 350-re, 400-ra, majd 450-re duzzadt a létszám.
Milyen az idei évkönyvben szereplő cégek szektorális összetétele, és hogyan boldogultak a koronavírus-járvány által meghatározott gazdasági környezetben?
VR: Erőteljesen képviseltették magukat az információtechnológiai (IT) és az építőipari cégek. Természetesen ezeknek a társaságoknak az előretörése összefügg a részben a Covid-19 hatására lendületet kapó digitalizációs trenddel, illetve a kilábalással erősödő építőipari konjunktúrával.
Mennyire látják, értik ezek a cégek a tőzsde jelentőségét a fejlődésükben?
VR: Azok a kkv-k, amelyeknek van piaca, transzparensen és inspirálóan működnek, némi múltra is visszatekinthetnek, sikeresek és hazai tulajdonban vannak, sőt idehaza hozzák meg a stratégiai döntéseket is, és mindennek következtében szintet tudnak lépni, azok mindenképpen nyitottak a tőkepiaci jelenlét irányában. Ugyanakkor az is szükséges, hogy megszólítsuk őket. Ezt szolgálják a Budapesti Értéktőzsde edukációs programjai is.
VP: Mi abból indulunk ki, hogy egy fejlett gazdasághoz hozzátartozik egy fejlett tőkepiac is, ahol az eredményes vállalatok akár equity- (részvény), akár kötvényágon pótlólagos növekedési lehetőséghez juthatnak. Mégpedig nem csupán a legnagyobbak, hanem a közepes méretűek is. Olyan ez, mint egy piramis. A közepesek közül aztán néhányan extenzív növekedéssel mindig a nagyobbak közé léphetnek, amint erre már a BÉT-en is nem egy példa akadt.
A tőzsdei megjelenés terén maga a BÉT is példát mutathatna.
VR: Továbbra is napirenden van a BÉT parkettre lépése, folyik az előkészítő munka. Várhatóan hamarosan erről további konkrétumokkal tudunk beszámolni.
Mennyire reális az az alternatíva, hogy a legújabb BÉT50-es könyvben szereplő cégek egy tőzsdei kibocsátást követően akár külföldön is megvethetik a lábukat?
VP: A tőzsde lehetőséget ad a forrásbevonásra, amit arra használhat a kibocsátó, hogy akár belföldön, akár külföldön vásároljon. A legszofisztikáltabb persze az a megoldás, amikor saját részvényei átadásával egyenlíti ki az akvizíciót. Emellett azonban a tőzsdeképes, transzparens vállalatban részesedést szerezhet egy magántőke- vagy egy kockázati alap is. Ezt követően a pénzügyi befektető vagy akár az alapító már a börzén szállhat ki a tulajdonosi körből. Így függ össze a tőzsde az M&A-piaccal. Vállalkozásból vállalattá válnak a cégek ahogy, ha jól emlékszem a magyar multiprogramhoz kötött szlogen is szólt. A lényeg, hogy a BÉT50-ben szereplő társaságok eljutottak egy szintre, amit az átlátható működés, a felkészültség, a kifinomult vállalati folyamatok, és a biztos piaci jelenlét fémjelez. Az egyik cégtulajdonos ezt a teljesítményt egyenesen meghatónak nevezte. Mi is büszkék vagyunk rájuk.
VR: Mi a BÉT-en ezt egy út elejének látjuk. A tőzsdére lépéshez nem kell feltétlenül a BÉT50 klub tagjává válni, de ez egy jó kezdet, hiszen rendszeresen tartunk például tematikus rendezvényeket ezen cégek számára. A BÉT egyik legnépszerűbb szolgáltatása az ELITE Program, ami szintén kapcsolódik a BÉT50-hez. Egy olyan, nagy nemzetközi háttérrel rendelkező, vállalatra szabott oktatási programról beszélünk, amely felkészíti a résztvevőket a további növekedésre. Erre eddig több mint 60-an jelentkeztek, és több mint a felük már be is fejezte.
A következő állomás a Mentor Program, ami konkrét anyagi támogatást jelent a piaci megjelenéshez, akár pre-IPO-, akár IPO-fázisban vannak a cégek. Nagy segítséget nyújt a Széchenyi Tőkealap-kezelő is, amely egyébként szintén támogatja a kiadványt, de még fontosabb, hogy tőkebefektetőként is szerepet vállal a cégek tőzsdére lépésekor, a kibocsátott részvények egy részét lejegyezve. Sőt rendkívül pozitív a Növekedési Kötvényprogramban való részvétel hatása is, lévén, ha egyszer egy csapat végig csinálta az ahhoz szükséges adminisztratív lépések sorát, megjelent a BÉT Xbond piacán, akkor a tőzsdére lépés sem jelenthet már számára megoldhatatlan feladatot. Tapasztalatunk szerint jellemzően kedvet is kapnak a csúcsmenedzserek az újabb megmérettetéshez.
Fontos ugyanakkor a befektetői oldal is a börzén. Hogyan alakul például a kisbefektetői aktivitás az utóbbi időben?
VR: A BÉT-en a forgalom 25 százalékát bonyolítják le a hazai kisbefektetők. Ez meghaladja a régiós szintet és jóval magasabb a fejlett piaci arányhoz képest, bár utóbbinak az az oka, hogy ott az intézményi befektetők tőkeellátottsága jóval bőségesebb, mint idehaza. Az átlagot meghaladó arány részben annak is köszönhető, hogy a hazai magánszemélyek pénzügyi vagyona az elmúlt években megduplázódott.
VP: Akár kisbefektetőkről, akár intézményekről van szó, az alapfeltétel az, hogy legyen választék a tőzsdén. Ezért karolta fel az EY a BÉT50-kiadványt eddig is, és ezért szeretné a jövőben is támogatni ezt, a magyar tőkepiac fejlődését segítő, előremutató kezdeményezést, amit hadd ismételjek meg, amint fent mondtam, mi magunk is a missziónknak tartunk. Köszönöm vezérigazgató úrnak az elmúlt éveken átívelő együttműködést, és hogy ezen a projekten ismét együtt dolgozhattunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.