Az amerikai tőzsdeindexek több mint 5 százalékkal csökkentek a szeptember eleji csúcshoz képest, eközben a BUX 52 ezer pontról 53 ezerre emelkedett. A tengerentúli tőzsdék gyenge teljesítménye kihatott a főbb európai börzékre is, a német DAX az elmúlt egy hónapban szinten több mint 5 százalékkal esett, s még ennél is rosszabb a helyzet a feltörekvő piacokon:
az iShares MSCI Emerging Markets ETF árfolyama 7,4 százalékkal csökkent.
A látványos felülteljesítést mutató hazai részvénypiacon a blue chipek közül a Mol papírjai vezették az emelkedést, az olajtársaság papírjai 2400 forintról 2600 forint fölé drágultak egy hónap alatt.
A felülteljesítés mögött több ok is meghúzódik
– mondta a VG-nek Nagy András, az Erste Befektetési Zrt. részvényelemzője. Egyrészt a szektorális különbséggel magyarázható, vagyis azzal, hogy a hazai indexben a technológiai ágazat jóval kisebb súllyal szerepel, mint például az amerikai S&P 500-ban. A 10-éves amerikai államkötvények hozama 1,5 százalékra emelkedett, ez a szint pedig jelentősebb portfólió átrendezést eredményezett elsősorban a magas értékeltségi mutatók mellett forgó technológiai papírok piacán.
Nagy András szerint egyértelműen azok a tőzsdék teljesítenek jól az elmúlt időszakban, ahol magas a pénzügyi és energetikai cégek aránya, a Budapesti Értéktőzsde pedig tipikusan ilyen:
az OTP Bank súlya a BUX-ban 41 százalékos, míg a Mol-é 26 százalék.
„Az inflációs kockázatok globálisan erősödnek, sorra érkeznek hírek a jegybanki szigorító intézkedésekről, ilyen környezetben a hozamgörbe meredeksége emelkedik, ami pedig tipikusan kedvező a bankszektornak; a Mol pedig az olajár-rali nyertese” – fogalmazott Nagy András.
A BUX-hoz hasonló jó teljesítményre van példa a tágabb értelemben vett régióban is, szintén felülteljesít a cseh, az orosz és a kazah börze, ezek az indexek 4-5 százalékkal emelkedtek az elmúlt hetekben.
A magyar részvénypiac relatív felülteljesítése azzal is magyarázható, hogy értékeltségi szempontok alapján egyértelműen nem lehet beszélni túlfeszítettségről, 9-es előremutató P/E ráta egyáltalán nem magas – tette hozzá az Erste szakértője.
Mindezek mellett a magyar részvénypiac szerencséje az is, hogy nemzetközi mércével tekintve kevésbé likvid. Így a nagybefektetők portfólió-átrendezése nem nálunk kezdődik, hiszen elsősorban a fejlett piacokon lehet úgy megválni nagyobb mennyiségű részvénytől, hogy az ne befolyásolja túlságosan az árfolyamot. Nagy András szerint a BUX felülteljesítése kitarthat a következő hetekben is, de ha a piacok tartósan esnek októberben, az előbb utóbb elérheti a mi régiónkat is. Láttunk példát az ellentettjére is:
az év első negyedében a magyar tőzsde oldalazott, miközben a fejlett piacok látványosan emelkedtek.
Az energiaválságról szólva az Erste elemzői azt hangsúlyozzák, hogy az olaj árfolyamában a 80 dolláros hordónkénti ár tekinthető kritikusnak, e fölött már a gazdaság (elsősorban az ipar) szereplői részéről negatív visszacsatolások indulnak be, vagyis olyan folyamatok, amelyek visszafogják a keresletet az energiahordozókra.
Ma sincs megállás a nyersanyagpiacokon, a Brent típusú kőolaj árfolyama 0,5 százalékkal emelkedik, kissé lemaradva követi a WTI, a földgáz határidős jegyzési ára viszont 3,5 százalékkal nőtt napon belül. A határidős indexek állása alapján emelkedés várható az amerikai részvénypiacon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.