Nagy volatilitás mellett kereskedtek tegnap délelőtt is a földgázzal a holland TTF-gáztőzsdén, és bár a kurzus 15 százalékkal lefordult a szerdai rekordszintről, továbbra is a historikus átlag sokszorosán forog az energiahordozó jegyzése. Ezzel párhuzamosan régen látott árfolyamralit hozott az ősz eleje a Molnál is, a magyar olajtársaság részvényei az elmúlt két és fél héten csaknem 15 százalékot emelkedtek, ezzel pedig másfél éves magaslatra kúszott fel a kurzus.
Bár elsőre logikusnak tűnhet összefüggést keresni az elszabaduló nyersanyagár és az energiacég parketten mutatott menetelése között, az iparág működését mélyebben vizsgálva mégsem valószínű, hogy pusztán a rekordmagas jegyzésű földgáz dobja majd meg a Mol idei eredményét.
Összességében enyhe pozitív hatása van a megugró gázáraknak a Mol tevékenységére, de ez messze nem olyan mértékű, mint ahogy a piac gondolja
– hangsúlyozta a VG megkeresésére Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzője.
A szakértő szerint a magyar olajtársaság üzletágait igencsak eltérő módon befolyásolja a gázárak meglódulása. A négy közül a legkisebb, a gáz midstream szegmensben nincs különösebb hatása az áremelkedésnek, ez ugyanis alapvetően logisztikai üzlet, ahol a leszállított áru mennyisége után kap pénzt a társaság.
A feltételezhetően kisebb volumen miatt ugyanakkor talán kissé negatívan érinti a jelenlegi piaci helyzet a tavalyi tisztított CSS EBITDA mintegy 10 százalékát adó üzletágat.
A finomításnál viszont – ahol a földgáz meghatározó input – egyértelműen negatív hatást vált ki az áremelkedés, Pletser Tamás becslése szerint hordónként legalább egy-másfél dollárral csökkenti a Mol downstream árréseit.
Ahol a gázárrali pozitívan csapódik le, az a kutatás-termelés, mivel a Mol olaj mellett számottevő mennyiségű földgázt is termel, a teljes szénhidrogén-kihozatal 35-40 százalékát ez adja évente.
A társaság belföldi lelőhelyeiről származik a termelés mintegy fele, de jelentős bázis Horvátország is, ezenkívül Pakisztánban vannak kisebb, az Északi-tengeren pedig elenyésző készletei.
Az áremelkedést még az upstream szegmensben is csupán korlátozottan tudja érvényesíteni az olajvállalat. A hazai termelés 60 százalékát piaci, 40 százalékát pedig rögzített áron adja az államnak, míg Pakisztánban teljes egészében fix árakkal dolgozik. Horvátországban az előre meghatározott díjszabást évente frissítik a piaci árakkal.
A termelésnek tehát csupán harmada árazódik át azonnal, egy második harmada csak késve, a fennmaradó rész pedig fix áras
– összegezte Pletser Tamás.
A részvényárfolyam emelkedését az Erste elemzője a javuló külső környezettel, vagyis az emelkedő olajárakkal és az utóbbi időszakban javuló finomítói benchmarkokkal, árrésekkel magyarázza. Szeptemberben ugyan nem kúsztak feljebb a Mol marzsai – a dízel crack szélesedését ellensúlyozta a gáz drágulása –, de az október az előző havinál is erősebb árréseket hozhat, mivel a dízelárrés további javulása mellett a gázárak már nem emelkedtek olyan mértékben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.