Elmaradhat a várakozásoktól a lengyel gazdaság növekedése, ha az Európai Unióval kialakult jogvita miatt késnének a Lengyelország által igényelt folyósítások a koronavírus-járvány okozta károk helyreállítására és az ellenállóképesség javítására szolgáló uniós pénzügyi eszközből (RRF) – áll a Moody's Investors Service hétfőn Londonban ismertetett állásfoglalásában.
A nemzetközi hitelminősítő felidézi, hogy a lengyel alkotmánybíróság múlt heti határozata szerint az EU-alapszerződés egyes előírásai összeegyeztethetetlenek a lengyel alkotmánnyal, és az uniós tagságból nem következik, hogy az Európai Unió Bíróságának döntései kötelező érvényűek a tagállamokra.
A Moody's felidézi azt is, hogy
a lengyel kormány 23,9 milliárd euró juttatásért és 12,1 milliárd euró hitelért folyamodott az RRF-keretből.
A hitelminősítő számítási módszertana szerint az RRF-ből igényelt juttatás összege a tavalyi egész éves lengyel hazai össztermék (GDP) 4,6 százalékával egyenlő, a kért hitelösszeg a 2020-as lengyel GDP-érték 2,3 százalékának felel meg.
A Moody's véleménye szerint azonban a lengyel alkotmánybíróság döntéséből eredő jogértelmezési vita miatt várhatóan jócskán áthúzódik 2022-re a lengyel RRF-igénylés jóváhagyása az Európai Bizottság részéről.
Jóllehet ennek hatása a lengyel gazdaság idei reálnövekedésére elhanyagolható, ha azonban a jóváhagyás valóban átnyúlik a jövő évre, az már megterhelné a 2022-es GDP-növekedési kilátásokat, és ez negatív hatást gyakorolna Lengyelország adósminőségi megítélésére – fogalmaz hétfői londoni elemzésében a Moody's.
A cég közölte: jelenlegi előrejelzése azt valószínűsíti, hogy a lengyel hazai össztermék jövőre 4,5 százalékkal növekszik, de az RRF-finanszírozások folyósításának hosszabb ideig elhúzódó esetleges késedelme 4 százalék körüli ütemre korlátozhatja a lengyel gazdaság reálnövekedését 2022-ben.
A Moody's hangsúlyozza, hogy
Lengyelország az uniós folyósítások jelentős nettó kedvezményezettje, és ezek a finanszírozások a lengyel gazdasági növekedés, valamint az uniós jövedelmi szintek elérését célzó felzárkóztatási folyamat kulcsfontosságú hajtóerői.
A hitelminősítő számításai szerint Lengyelország 2004 óta évente átlagosan a hazai össztermék 2 százalékának megfelelő nettó EU-finanszírozásban részesült, és a 2021-2027-es időszakban Lengyelország számára hozzáférhető teljes uniós folyósítások átlagosan az éves lengyel GDP-érték hozzávetőleg 3,2 százalékát teszik ki.
A Moody's hangsúlyozza hétfői elemzésében, hogy mindezek alapján – tekintettel az EU-ról kedvező véleménnyel lévő lengyelek nagyon magas, 70 százalékos arányára is - a feszült viszony ellenére nagyon csekély kockázatát látja annak, hogy Lengyelország távozna az Európai Unióból.
A Moody's jelenleg "A2" szintű, elsőrendű befektetői osztályzattal tartja nyilván a lengyel államadósság-kötelezettségeket, és a besorolásra stabil kilátást tart érvényben.
Mateusz Morawiecki cáfolta, hogy Lengyelország kilépne az unióból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.