A kőolaj szeptember közepe óta tartó, szinte megállás nélküli emelkedése a kifulladás jeleit mutatja, és bár nem számítunk visszafordulásra,
a piacon beállhat egy konszolidációs időszak, mielőtt ismét felpörögne az év vége felé.
A korrekciónak – eltekintve attól, hogy a spekulánsok csökkentették hosszú pozícióikat – több oka is van, ezek részben közvetlenül az olajpiachoz köthetők, másfelől Kína, Putyin orosz elnök és a német kormány hatása.
Egészen a múlt hétig valósággal forrongott az energiapiac. Az olaj, gáz és szénpiac meredek emelkedése egy olyan visszacsatolási hurkot okozott, ami a legtöbb üzemanyag árát több éves csúcsra, vagy akár rekord szintre emelte. A kőolaj áremelkedésének egyik fő felhajtóereje a gáz és szén piacon kialakult magas árak voltak. Az európai és ázsiai szűkös készletek felhajtották az gáz és szén árát, a felhaszálók alternatív fűtőanyagként a dízel, fűtőolaj és propán felé fordultak, ami a becslések szerint napi egymillió hordónyi keresletnövekedést képes okozni a kőolajpiacon globálisan.
Az, hogy az elmúlt napokban mégis megtorpant az áremelkedés, négy fő tényezőre bontható.
Irán és az EU újrakezdte a nukleáris tárgyalásokat, ami kétségkívűl kinálatbővüléshez vezethet az olajpiacon. Mielőtt Trump 2018-ban visszaállította a szankciókat Iránnal szemben Irán 3,8 millió hordó kőolajat termelt naponta, ami 1,3 millióval több a jelenlegi mennyiségnél.
Az amerikai energiaügyi hivatal (EIA) múltheti jelentése a vártnál nagyobb készletnövekedést mutatott a kőolaj területén.
A holland TTF gáz ismét 80 euró/MWh alatt kereskedik, azután hogy Putyin megígérte megemelik a gázszállítás volumentét, röviddel azután, hogy az Német Gazdasági Minisztérium kijelentette, nem jelent ellátási kockázatot az EU számára az Északi Áramlat 2 beindítása.
A kínai kormánynak sikerült leszorítani a szénárakat, ami átterjedt a világ többi részére is. Az áramellátás biztosítása érdekében a kínai kormány bejelentette, ármaximalizálásst tervez, valamit felszólitotta bányászokat a kitermelés növelésére. Ennek hatására a koksz 35, a termikus szén pedig 47 százalékot veszített árából 10 nap alatt.
A fosszilis tüzelőanyagok 2022-ig tartó emelkedését támogató erős fundamentális kilátások nem változtak, de a közelmúltbeli fejlemények rávilágítanak arra, hogy
ezeken a piacokon milyen volatilitást okozhat, amikor a keresleti és a kínálati bizonytalanság is jelen van.
A WTI-nak sikerült támaszra találnia a 21 napos mozgóátlag, 80,50 dollár előtt, míg a Brent rövid távú technikai kilátásai kicsit nagyobb kihívást jelentenek, különösen ha a gázról olajra való átállás lassul a gáz- és szénárak gyengülése miatt, és ha az iráni nukleáris tárgyalások több sikertelen kísérlet után végre pozitív fordulatot vesznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.