Újabb nagyon erős és az elemzői várakozásokat minden tekintetben felülmúló negyedévet teljesített a Mol. A szektortársakhoz hasonlóan a magyar olajtársaság is profitálni tudott a megugró olaj- és gázárakból a szeptember végén lezárt három hónapban.
A leginkább figyelemmel kísért, újrabeszerzési árakkal becsült (CCS), tisztított EBITDA rekordszintre, 307,5 milliárd forintra ugrott, 67 százalékkal felülmúlva az egy évvel korábbit.
A tényadat hét százalékkal jobb lett a 288 milliárd forintos elemzői konszenzusnál is. A társaság két meghatározó üzletága, a kutatás-termelés és a finomítás teljesítménye egyaránt jelentősen javult, a legnagyobb eredménytermelőnek utóbbi bizonyult.
A finomítást és a vegyipart is magában foglaló downstream CCS EBITDA-ja a 2020-asnak több mint a duplájára, 130,9 milliárd forintra ugrott a továbbra is magas petrolkémiai és vegyipari árréseknek köszönhetően. Az upstream szegmens 118,9 milliárd forint EBITDA-val járult hozzá a vállalatcsoport eredményéhez,
azzal együtt is, hogy a Mol termelési volumene enyhén, napi 107,4 ezer hordóra mérséklődött. Utóbbi a közép- és kelet-európai készletek természetes mérséklődése mellett annak tudható be, hogy a magasabb nyersolajárak csökkentették a nettó jogosultsági termelést az azerbajdzsáni ACG mezőben.
A fogyasztói szolgáltatások bővülése kisebb mértékben, de szintén folytatódott. A 63,2 milliárd forint EBITDA 14,5 százalékos bővülést jelent éves alapon, többek között a régióban tapasztalható erőteljes gazdasági fellendülésnek köszönhetően. Egyedül a legkisebb, gázszállítási üzletág eredménye csökkent. A négymilliárd forinttal, 9,1 milliárdra ereszkedő EBITDA részben az év elején megszűnt szerbiai tranzit számlájára írható.
A társaság adózott nyeresége a tavalyinak közel két és félszeresére, 139,2 milliárd forintra hízott.
A szezonálisan egyébként is erős harmadik negyedéves teljesítmény ismeretében a vállalat másodszor is megemelte egész évre vonatkozó eredményvárakozását, és a korábbi 3 milliárd dollár helyett már 3,2 milliárdos vagy akár azt meghaladó csoportszintű CCS EBITDA elérését is lehetségesnek tartja.
A harmadik negyedév jó eredményeit a kedvező külső környezet és a regionális gazdasági növekedés fellendülése is támogatta. Ugyanakkor kihasználhattuk erősségeinket, a rugalmas integrált üzleti modellt és a rendkívül költséghatékony eszközbázisunkat és működésünket is. Az eddigi 2021-es teljesítményünk lehetővé teszi számunkra, hogy tovább növeljük éves EBITDA-iránymutatásunkat, amely várhatóan eléri vagy meghaladja a 3,2 milliárd dollárt
– mondta el az eredményekről Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató.
A magas nyersanyagárak és a koronavírus-világjárvány következményei ugyanakkor jelentős kockázatot jelentenek a gazdaságra nézve, és nagyon változó működési környezetet teremtenek a vállalatvezető szerint.
„Ezért továbbra is arra összpontosítunk, hogy fenntartsuk a pénzügyi és működési rugalmasságunkat, és teljesítsük a fenntarthatósággal kapcsolatos hosszabb távú kötelezettségvállalásainkat. A magasabb szabad pénzáramtermelés lehetővé teszi számunkra, hogy finanszírozni tudjuk a Mol 2030+ stratégiáját támogató transzformációs beruházásainkat” – hangsúlyozta Hernádi Zsolt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.