Lassú, de érezhető átalakulási folyamat vette kezdetét az elmúlt időszakban a vállalati hiteleknél: a portfólióban egyre növekszik a hosszú lejáratú kölcsönök és a forintban nyújtott finanszírozás súlya, s az ágazati összetételben is láthatók kisebb-nagyobb mozgások - írja a Figyelő.
Stagnálás az iparban
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a vállalati hitelek állománya nem egészen 9900 milliárd forintot tett ki szeptember végén,
ami az elmúlt években megszokottnál kicsit visszafogottabb tempójú, 7,6 százalékos gyarapodást jelent az egy esztendővel korábbi volumenhez képest. A szolid állománybővülésben igen jelentős lehet a szerepe annak, hogy a céges hitelportfólión belül hosszú évek óta meghatározó feldolgozóipar növekedése egy ideje rendre elmarad az átlagtól. Az MNB számai alapján az ágazatban nyilvántartott 2345,5 milliárdos harmadik negyedév végi mennyiség gyakorlatilag stagnálást – 0,1 százalékos bővülést – jelez az egy évvel azelőtti állományhoz viszonyítva. Ennek eredőjeként a feldolgozóipar az ősz elején már csak 23,7 százalékos szeletet hasított ki a vállalati hitelportfólióból, miközben egy esztendővel korábban még bőven 25 százalék feletti volt a részesedése.
Az ingatlan most is megy
Az ingatlanügyeknél viszont átlagon felüli, 11 százalékos bővülést mért a jegybank, már bőven a 2000 milliárdos határt meghaladó állomány mellett,
így ennek a területnek a részesedése 20,5-ről 21,5 százalékra ugrott.
A kereskedelmi szektorban – ahová egyébként a járműjavítást is besorolja a statisztika – szintén nagyon jól megy a szekér: a közel 14 százalékos éves növekedésnek és a hozzávetőleg 1660 milliárd forintos állománynak köszönhetően az ágazat már a céges portfólió 16,8 százalékát adta szeptemberben, ami kereken egy százalékpontos ugrás éves összevetésben.
Mindezek nyomán a három legnagyobb szektor sorrendjében nincs változás – a feldolgozóipart az ingatlanos terület követi, majd a kereskedelem következik –, ám az ipari cégeknél mutatkozó stagnálás miatt az összesített részesedésük sem változott érdemben egy év alatt, valamivel 62 százalék alatt maradt.
Visszaesés a szállításnál
Ami a viszonylagosan kisebb súlyú ágazatokat illeti, a mezőgazdaságban – amelybe az élelmiszeripar nem tartozik bele – 510 milliárd forint felett járt a hitelállomány szeptember végén, ami jó ütemű, 11,4 százalékos növekedést tükröz.
Ennek nyomán az agrárium cégeinek a részesedése már stabilan 5 százalék feletti a vállalati állományban.
Figyelemre méltó, hogy a szálláshely-vendéglátás ágazat hitelállománya is közel 13 százalékkal tudott gyarapodni, annak ellenére, hogy nem a legszebb napjait éli a szektor. Igaz, e terület részesedése így is csak valamivel 3 százalék felett jár még. A szállítási, logisztikai ágazat szempontjából viszont nem alakult jól a szeptemberig számolt egy év, legalábbis ami a hitelállomány alakulását illeti: utóbbi 6,5 százalékkal, 443,8 milliárd forintosra csökkent, így a terület részesedése 5,2-ről 4,5 százalékra olvadt a céges portfólióban.
A cikk a Figyelő hetilap november 18-án megjelent számában került publikálásra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.