A harmadik negyedév végén hajszál híján 1700 milliárd forintos portfóliót kezeltek a magyarországi önkéntes nyugdíjpénztárak, ami dinamikus, 11,7 százalékos növekedést tükröz az egy évvel korábbihoz képest – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) péntken közzétett adataiból. A taglétszám viszont lassan ugyan, de tovább csökkent a szeptemberig számolt egy év alatt az önkéntes nyugdíjkasszáknál:
a pénztárak a harmadik negyedévben 1,095 millió tagot tartottak nyilván, ami 1 százalékkal – nagyjából 11 ezer fővel – kevesebb a bázis időszakban regisztráltnál.
A tagdíj-bevétel 8,1 százalékkal emelkedett éves összevetésben, így megközelítette a 96,4 milliárd forintot. A bevételen belül változatlanul a tagok befizetései dominálnak: ezek összege 72,2 milliárd forintot ért el kilenc hónap alatt, 8 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Ami még feltétlenül figyelemre méltó, hogy az idei első kilenc hónap látványos fordulatot hozott az önkéntes nyugdíjkasszák befektetéseinek eredményénél: miközben egy évvel korábban még 23,9 milliárd forintos mínuszt voltak kénytelenek elkönyvelni ezen a soron, addig az idén már közel 56,9 milliárd forintos nyereségük keletkezett.
A magánnyugdíjpénztáraknál az év első kilenc hónapjában is folytatódott a korábban már jellemző tendencia, vagyis az, hogy
a lassan apadó taglétszámhoz stabilan növekvő vagyon társul.
Ami az előbbit illeti, a harmadik negyedévre 53,4 ezer tagot mutattak ki a magánnyugdíjpénztáraknál az MNB statisztikái, így újabb, nagyjából 900 fő hagyta ott egy év alatt a magánkasszákat. A kezelt portfólió mérete viszont nagyjából a tizedével növekedett éves összevetésben, és megközelítette a 285 milliárd forintot.
Az egészség- és önsegélyező pénztáraknál – ahol most az első fél éves adatok állnak rendelkezésre – viszont több mint 20 ezerrel emelkedett a tagok száma a júniusig tartó egy év alatt, meghaladva így az 1,044 millió főt. A szolgáltatási célú befizetések összege az év első hat hónapjában 29,5 milliárd forintot ért el a kasszáknál, 14 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. A szolgáltatásokra fordított kiadások viszont ennél is gyorsabb ütemben, 17,6 százalékkal emelkedtek, és éppen elmaradtak a 28 milliárd forintos szinttől. A pénztári alapok vagyona 70,3 milliárd forintot tett ki az első fél év végén az egészség- és önsegélyező pénztáraknál, ami 5,9 százalékkal volt több az egy évvel korábbinál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.