Húsz év pereskedés után közel 16 000 kisbefektető kaphat kártérítést a Deutsche Telekomtól (DT) egy körvonalazódó egyezség alapján – közölte a frankfurti bíróság.
A precedensértékű befektetővédelmi ügyben kitárgyalt megállapodástervezetet előzetesen egyaránt támogatásukról biztosították a részvényeseket képviselő ügyvédi irodák és az alperesek, azaz a DT, a Német Szövetségi Köztársaság, valamint az állami tulajdonban álló KfW Bank is. A javaslat részleteit jövő kedden nyilvánosan vitathatják meg a perben álló felek.
Az eljárás jogalapja a Deutsche Telekom 2000 júniusában lebonyolított úgynevezett harmadik nyilvános részvénykibocsátásával függ össze. Az akkori részvényjegyzés előtt kiadott befektetői tájékoztatásba ugyanis súlyos hiba csúszott. A német távközlési piacvezető 1999-es mérlegéből átvéve az adatokat, a prospektusban tévesen jelentetett meg az egyik leányvállalatnál 8,2 milliárd euró rendkívüli nyereséget, mivel a csoport által az amerikai Sprintben szerzett részesedést – a konszern belső nyilvántartását alapul véve – megalapozatlanul e leányvállalat mérlegében tüntették fel.
A befektetők, akik néhány hónappal a DT-részvények 2000 márciusában elért 103,5 eurós történelmi csúcsát követően 66,5 euróért jegyezhettek a papírokból, kisvártatva azzal szembesültek, hogy folyamatosan csökken az árfolyam. A múlt hét végén publikált – egyébként remekül sikerült – III. negyedéves gyorsjelentést követően például még mindig 17 euró alatti áron kereskednek a részvényekkel. Persze a hétfői közel 2 százalékos gyengülésben szerepet játszhatott a bírósági közlemény megjelenése is.
A kártérítés összességében 80 millió euróval terhelheti meg a Deutsche Telekom büdzséjét.
Az első pereket már 2001-ben megindították, miután kiderült, hogy a prospektus valótlanságot tartalmazott. Az ügyek 2004-ben érték el a frankfurti bíróságot, ahol később a 16 000 ezer felperes által indított 12 000 ügyet egy tőkebefektetői próbaperben egyesítették. A per elhúzódását részint az okozta, hogy az első kiválasztott felperes időközben elhunyt. Emellett az ügy már kétszer is megjárta a német legfelsőbb bíróságot is, ahol mindkétszer hatályon kívül helyezték a frankfurti bíróság ítéletének kisebb-nagyobb részeit.
Az egyezségi javaslat alapján – közölte a bíróság hétfőn – azoknak a befektetőknek, akik 2000. május 27. és december 19. között vásároltak részvényeket, és akik jogi követeléseiket mindvégig fenntartották, vissza kell téríteni a vételárat. Az időközben kifizetett osztalékokat és a részvények aktuális piaci értékét viszont le kell vonni, mivel a papírok a részvényeseknél maradnak.
Amennyiben az egyezség létrejön, jövő év június 30-ig minden egyes felperesnek fel kell ajánlani a kifizetést.
A Deutsche Telekom egyelőre nem nyilatkozott az egyezség kapcsán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.