Közel két éves értékesítési csúccsal zárták októbert a hazai alapkezelők, akiknél már 7666 milliárd forintot fialtatnak a megtakarítók – derül ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) friss adataiból. A hazai alapok vagyona ezzel sorozatban ötödik hónapja hágott minden korábbinál magasabbra, a legújabb rekorddöntéshez most leginkább maguk a megtakarítók járultak hozzá.
Ők ugyanis 107,5 milliárd forint friss pénzt helyeztek el a Bamosz-tagoknál októberben, többet, mint az azt megelőző két hónapban összesen. Legutóbb 2019 decemberében, vagyis csaknem két éve regisztrált ennél is nagyobb tőkebeáramlást a szövetség. A magyar tőzsde mellett kedvező volt a széljárás a fejlődő és a fejlett piacok börzéin is, míg a devizapiacon érdemi elmozdulás nem volt a tapasztalható a forint árfolyamában. A hozamok így közel 28 milliárd forintot tettek hozzá a friss megtakarításokhoz, a magyar alapkezelői szektor így 1,8 százalékos bővülést könyvelhetett el az időszakban.
A legtöbb friss pénz – ahogy azt idén már megszokhattuk – a vegyes alapokba érkezett, melyekből 36 milliárd forintnyit táraztak be a befektetők. A hozamokkal együtt a kategória vagyona 3,1 százalékkal 1675 milliárd forintra nőtt, és már csupán 20 milliárd forint választja el attól, hogy átvegye a stafétát az – egyelőre még – legnagyobb kategóriának számító ingatlanalapoktól.
Utóbbiakat továbbra sem keresik a befektetők, múlt hónapban alig egy milliárd forint tőke érkezett ebbe a termékkategóriába, így a hozamokkal együtt is csupán fél százalékos bővülést tudott felmutatni.
Népszerűek voltak ezzel szemben a kötvényalapok, melyek 29 milliárd forinttal az eddigi legnagyobb tőkebeáramlást regisztrálták idén. A hozamok nem alakultak túl jól a befektetők szempontjából, a szegmens vagyona így szerény, 0,6 százalékos növekedést mutat.
Részvényalapokból összesen 12 milliárd forintot vásároltak októberben, a kitartó tőzsderalival kiegészülve ismét ez a kategória tudta felmutatni a legjelentősebb, 5 százalék feletti gyarapodást.
A tőzsdei kitettséget adó alapokban ezzel együtt is feleakkora vagyon fial, mint a vegyes alapokban.
Jelentősebb, 17 milliárd forintos tőke érkezett az abszolút hozamú alapokba is, a hozamok itt azonban nem támogatták az emelkedést. A terméktípus vagyona azonban ezzel együtt is másfél százalékkal gyarapodott. A legkisebb méretű pénzpiaci alapok 2,1 milliárd forint értékesítési többlettel zárták a hónapot, a tőkevédett termékekbe viszont nem érkezett érdemi friss tőke. Egyedül a származtatott alapokból vettek ki pénzt a megtakarítók, a 3,3 milliárd forintos kiáramlás itt nagyobb, közel 5 százalékos eszközérték csökkenést okozott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.