Felfüggesztették a kereskedést a török tőzsdén pénteken, miután az országot sújtó devizaválság a kötvénypiacról a részvénykereskedésre is átterjedt.
A Borsa Isztambul azért szakította meg rövid időre a működését, mert a BIST 100 nevű vezető index 5 százalékkal esett. Az újraindítás után azonban további 8 százalékkal alacsonyabb értékről indult a kereskedés.
A kiárusítást a devizaválság eszkalálódása váltotta ki, a török líra ugyanis további 7 százalékkal, új történelmi mélypontra esett. Pénteken már 17 lírát kellett adni egy dollárért. Csütörtökön ugyanis a török központi bank a várakozásoknak megfelelően 15 százalékról 14 százalékra csökkentette az egyhetes irányadó repókamatlábat a több mint 20 százalékos éves infláció ellenére. A legutóbbi csökkentéssel a monetáris hatóság szeptember óta 500 bázisponttal mérsékelte az irányadó kamatlábat.
A líra értéke idén eddig a felére csökkent a dollárhoz képest a sorozatos kamatcsökkentések következtében. A Financial Times (FT) azzal magyarázza a krízist, hogy az infláció és a kamatszint közötti összefüggést el nem fogadó Recep Tayyip Erdogan államfő egyre szorosabb ellenőrzés alá vonta a központi bankot.
Az isztambuli jegybank teljesen elvesztette az irányítást az események fölött
– mondta az FT-nek Timothy Ash a BlueBay Asset Managementtől.
A tőzsde eközben leállította a török kötvényekkel kapcsolatos repóügyleteket is, mivel a 10 éves kötvény hozama pénteken 0,3 százalékponttal, 21,5 százalékra emelkedett.
A líra zuhanását látva a Török Köztársaság Központi Bankja (CBRT) – decemberben immár ötödik alkalommal – ismét intervencióra szánta el magát pénteken, amely során dolláreladásokkal próbálta meg megfékezni az elszabaduló árfolyamot. A bejelentést követően a török líra némileg erősödött a dollárral szemben, 17,142 dollár/líráról 16,5645-ig. A korábbi 4 beavatkozás alkalmával a bank eddig összesen 4 milliárd dollárt dobott piacra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.