Óriási vihart kavart Jamie Zawinski, a Mozilla alapítvány alapítója, amikor január elején a Twitteren az alapítvány bejegyzésére, mely szerint kriptóban is várják az adományokat, keresetlen szavakkal válaszolva kritizálta a lehetőséget. Mint írta
Mindenkinek, aki érintett a projektben rendkívül szégyellnie kellene magát a bolygóégető Ponzi-csalókkal kötött együttműködés miatt.
A Mozilla pár napon belül újabb bejegyzésében a gyakorlat felülvizsgálatáról írt és annak lezajlásáig a kriptovalutákban érkező adományozási lehetőséget is felfüggesztette.
Mindez a Wikipédia mögött álló Wikimedia alapítványnál is felvetette a lehetőség elvetését, miután a bitcoin és a kriptoeszközök környezeti hatásait egyre többen kritizálják. A kérdés hatalmas vitát váltott ki, amit tovább súlyosbított, hogy a kriptoeszközök támogatói elkezdték terjeszteni a vitaoldal linkjét is. Mindez az egyszer használatos, a szervezet munkájában és a lexikon fejlesztésében részt nem vevő, frissen regisztrált felhasználók hozzászólásainak jelölését vonta maga után.
A javaslat szerint a Wikipédiának azért nem kellene elfogadnia a kriptoeszközöket, mert azok, és a mögöttük álló technológia alapvetően veszélyes befektetések, az adományok ilyen formában történő elfogadása pedig ennek támogatásaként tűnhet fel. A kriptovaluták környezeti hatása nincs összhangban az alapítvány céljaival. A Mozilla példája pedig azt mutatja, hogy a gyakorlat negatív hatással lehet az alapítvány reputációjára.
A kriptovaluták támogatói szerint ezek az állítások hamisak, hiszen a bitcoin és más kriptoeszközök energiafelhasználása független a tranzakciók számától, valójában az árfolyam függvénye. Ugyanakkor az árfolyam sem függ az ezen eszközökkel megvásárolható termékek számától, hiszen az nem változott jelentősen az elmúlt években, ellentétben az kriptók árfolyamával. A Tesla döntése, majd annak visszavonása a bitcoin elfogadásáról azonban jelzi, hogy bizonyos hasonló döntések azért képesek hatni ezen eszközök árfolyamára.
A bitcoin és társainak szárnyalása az ezen eszközökkel szemben kritikus hangok felerősödését is hozta az utóbbi időben, melyek a kriptovaluták környezetre gyakorolt hatása és energiafelhasználása mellett jó esetben szerencsejátéknak, durvább megszólalások esetén piramisjátéknak tartják ezeket az eszközöket. Több szoftverfejlesztő szerint a forradalmi technológiaként eladott blokklánc a valóságban nem különösebben használható, a centralizált technológiák valójában jóval hatékonyabban képesek az adatbázisok működtetésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.