Az orosz–ukrán feszültség októberi kiújulása óta jelentős esésen van túl az orosz részvénypiac, ám ezt a bő 20 százalékos esést is „felülmúlta” a Sberbank, amely közel 40 százalékot zuhant október közepe óta, így a nagyobb tagok közül a leggyengébb teljesítmény mutatta. Ez nem meglepő, hiszen a Nyugat egyik fő szankciós eszköze és lehetősége az orosz pénzügyi szektor SWIFT-ről való lecsatolása, ami jelentős csapást jelenthetne nemcsak az orosz bankrendszer számára, de szinte a teljes régióra, tekintettel arra, hogy például az OTP és a Raiffeisen is rendelkezik kitettséggel Oroszországban. A SWIFT-ről való lekapcsolás esélyeit latolgatni nem igazán érdemes, mert már azt is nehéz megtippelni, lesz-e valódi katonai konfliktus; érdekesebb talán azt megvizsgálni, hogy közben a Sberbank hogyan teljesített.
Oroszország legnagyobb bankja, a bejelentett kelet-európai kivonulás után is több mint százmillió ügyfelet szolgál ki, amely szinte teljes egészében orosz klientúrát jelent, a maradék pár százaléknyi ügyfelet főleg posztszovjet államokban dolgozó leányvállalatai szállítják. A digitalizációnak köszönhetően a Sberbank alacsony, nagyjából 30 százalékos költségszinttel üzemel; ennek, valamint a magasabb kamatoknak és a kiegyensúlyozott hitel-betét aránynak köszönhetően magas kamatmarzzsal, stabilan 20 százalék feletti sajáttőke-arányos megtérüléssel üzemel. Ez az európai átlagos 5-7 százalékhoz képest szinte csillagászatinak tűnik, ami még az eltérő tőkeköltség arányában is magasabb értékeltséget indikálna.
Beütött azonban egy újabb konfliktus, amely az átlagos 20-30 százalékos diszkontot most 50 százalék fölé tornázta, miközben a bank alighanem rekordot jelentő számokat fog közzétenni márciusban. Szokásos 50 százalékos kifizetéssel számolva így várhatóan 12 százalék feletti osztalékhozamot tehet zsebre, aki mer kockáztatni a jelenlegi geopolitikai helyzetben, arról nem is beszélve, hogy a fundamentumok alapján – amelyeket hangsúlyozom, hogy egy esetleges SWIFT-ről való levágás a porba tiporhat – a bank részvényeiben jelentős felértékelődési potenciál lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.