A támogató iparági környezet és az integrált olajvállalati struktúra előnyeit kiaknázva valódi készpénzgyár lehet a Mol a következő években a Goldman Sachs (GS) friss, VG-hez eljuttatott szektorelemzése szerint. Az amerikai bankház a javuló kilátások miatt csütörtökön számottevően megemelte a magyar olajtársaság részvényeinek célárát, és 3000 forint helyett már 3700 forintot vár egyéves távlaton.
A jelenlegi szintről közel 40 százalékos felértékelődési lehetőség tükrében vételi felminősítést is kapott a papír.
Bár a drámaian megugró gáz- és áramárak az első negyedévben még nyomás alá helyezhetik a kelet-közép-európai olajipari cégek finomítói marzsait, a kitartóan magas globális olajkereslet miatt az árrések idén és jövőre is kedvezően alakulhatnak a GS szerint.
A jelenlegi piaci környezetben azokat a komplex finomítói tevékenységet végző, upstream kitettséggel is rendelkező olajcégeket részesíti előnyben a befektetési bank, amelyek emellett magas cash flow termelést és osztalékhozamot is kínálnak, a Mol pedig minden szempontból megfelel a kritériumoknak.
Mivel a magyar vállalat tevékenysége a kitermeléstől a finomításon át a kiskereskedelmi értékesítésig a teljes iparági spektrumot lefedi, az olaj- és gázárak emelkedéséből és a downstream árrések helyreállásából egyaránt profitálni tud. Az integrált működés ráadásul az energiaárak inflációja ellen is természetes védelmet nyújt számára, a vegyipari és finomítói szegmensben jelentkező árnyomást ugyanis a kutatás-termelés magasabb eredménye ellensúlyozni tudja – érvel az elemzést jegyző Georgii Gorbatov.
Mindezek alapján a Mol a következő években is erőteljes EBITDA-növekedést mutathat (a tisztított eredményt idén és 2023-ban is 1100 milliárd forint fölé várják), amiből még a tetemes tőkeberuházások mellett is kiugró, átlagosan 15 százalékos szabadkészpénz-hozam adódik. A bőséges pénzáramból a vállalatnak arra is lehetősége nyílik, hogy az osztalékot már az idén a 2018-as – részvényenként 142,5 forintos – rekordszintre emelje, majd innen tovább növelje a juttatások összegét.
A tavalyi eredményből részvényenként 140 forintos kifizetést vár a Goldman, a rá következő két évben pedig ennél is bőkezűbb, rendre 154, illetve 169 forintos osztalék érkezhet.
Ez 2022–2023 között az átlagosnál jóval magasabb, 6 százalékos osztalékhozammal kecsegteti a befektetőket.
Az elemzés kitér rá, hogy a társaság részvényei a jelenlegi 3-as EV/EBITDA-érték alapján 25 százalékos diszkonttal forognak a historikus átlaghoz képest. A Goldman szerint a piac ezzel alulértékeli a Mol erős készpénztermelő és osztalékfizető képességében rejlő potenciált, valamint azt, hogy eladósodottságát a folyamatban lévő vegyipari óriásberuházása mellett is folyamatosan csökkenteni tudja.
A régiós szektortársak közül továbbra is vételre ajánlott a robusztus készpénztermeléssel és osztalékhozammal kecsegtető Petrom és Romgaz, és a két román cég mellett a görög Motor Oil papírjaiban is lát fantáziát a Goldman. A görög Hellenic Petroleum és a török Tüpras az elmúlt időszak ralija után viszont már csekély felértékelődési lehetőséget tartogat, ezért ezeket tartásra minősítette le a bankház. A líra leértékelődésétől is sújtott török vállalat egyúttal a GS régiós fókuszlistájáról is lekerült, míg a Mollal év elején benzinkútcserés üzletet nyélbe ütő PKN változatlanul eladásra javasolt, mivel intenzív beruházási ciklusa a jövőben is korlátozhatja a lengyel vállalat cash flow termelését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.