Jóllehet az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) a monetáris szigorítás kilátásba helyezésével rendesen berúgta a rotációs kapát, azért nem lehet olyan könnyen leírni a globális technológiai szektort sem
– mondta el Kocsi János, az Amundi részvényportfólió-menedzsere a befektetési alapkezelő online sajtótájékoztatóján csütörtökön.
Hozzátette,
a járvány előtti időkhöz képest az ebbe a szegmensbe tartozó cégek átlagosan 30-40 százalékkal növelték profitjukat, és a trend várhatóan a következő években is fennmarad,
fundamentálisan tehát nem indokolt a NASDAQ újabb jelentős gyengülése, bár a medve riasztások okozhatnak pánikszerű eladásokat.
Természetesen a zászló azért az Amundi szerint is a szektorrotáció kedvezményezettjeinek, vagyis az értékalapú részvényeknek áll, elsősorban az energiatermelőknek, a bankoknak és biztosítóknak. Ezért főként azokat a piacokat tartják különösen figyelemreméltónak, ahol az ezekbe az ágazatokba tartozó részvények aránya viszonylag magas.
Európa és Japán lehet a két fő nyertes Amerika rovására, de kedvezők – visszaeső növekedési rátája miatt Kína kivételével – a feltörekvő piacok esélyei is.
Európán belül a közép-európai régió kitörés előtt állhat, hiszen – amint Kocsi János kiemelte – a legnagyobb tőkeértékű és tőzsdei forgalmú régiós vállalatok teljesítményét tükröző CETOP-index kosarában helyet kapó részvények 76 százaléka értékalapú.
Ráadásul a tavalyi üteméhez képest jellemzően lassuló növekedés – persze országonként eltérő mértékben – az idén és jövőre is még mindig 4 százalék körül alakulhat. E tekintetben egyébként érdekes, hogy az Amundi korábbi előrejelzéséhez képest 0,3 százalékkal, 4,4-re javította a hazai gazdaság 2023-ra várt növekedését.
A térség kockázati szintjét számottevően növelő orosz–ukrán konfliktus kimenetelét tekintve amúgy az Amundi 60 százalékos esélyt ad a békés rendezésnek, 30-at egy korlátozott csetepaténak, végül 10-et az igazi háború kitörésének.
Idehaza – s ezt már Aradi Ernő portfóliómenedzser jegyezte meg – főként a háztartások kormányzati intézkedésekkel is segített fogyasztása lesz az igazi hajtómotor, lévén a foglalkoztatás történelmi csúcsot ért el. Emellett a BUX görbéjét is leginkább két értékalapú részvény, jelesül az OTP és a Mol alakítja.
A rekordközeli magasságban tartózkodó hazai index a fundamentumok alapján még jóval magasabbra is emelkedhet, mivel a kosárban szereplő cégek egy részvényre jutó nyeresége (EPS) súlyozva és átlagosan 2019-hez képest 51 százalékkal nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.