BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Argentína orosz hitelekből rendezné IMF-függőségét

A nemrég kötött készenléti megállapodással csak átmeneti megoldásnak tűnik.

Alberto Fernandez argentin elnök csütörtökön oroszországi látogatása során kijelentette, hogy országának fel kell hagynia az Egyesült Államoktól és a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) való gazdasági "függőségével".

Kevesebb mint egy héttel azután, hogy Argentína megállapodott az IMF-fel egy új, 44,5 milliárd dolláros készenléti megállapodásról, ami jelentős áttörést jelent az ország által visszafizetni nem tudott hitelek átstrukturálásáról folytatott tárgyalásokon, Fernandez a Kremlben találkozott orosz kollégájával, Vlagyimir Putyinnal, hogy megerősítse a kétoldalú együttműködést és a kereskedelmi kapcsolatokat.

Biztos vagyok benne, hogy Argentínának fel kell hagynia azzal, hogy ennyire függjön az IMF-től és az Egyesült Államoktól, és nyitnia kell más helyek felé, és úgy tűnik, hogy Oroszországnak itt nagyon fontos helye van

– mondta Fernandez a Putyinnal folytatott találkozóján.

Fotó: RALF HIRSCHBERGER / AFP

Fernandez arról is beszélt, hogy amikor 2003 és 2015 között peronista politikai koalíciója kormányon volt, arra törekedett, hogy Argentína kiszabaduljon a Washington és az IMF  "szorításából", de a korábbi elnök, Mauricio Macri későbbi kormánya ismét elmélyítette ezeket a kapcsolatokat.

Fernández jelezte Putyinnak, hogy továbbra is nyitva állnak Argentína kapui, hogy Oroszország könnyedén terjeszkedni tudjon a kontinens egészén.

Fernandez a tervek szerint legközelebb Kínába látogat, ahol részt vesz a pekingi téli olimpia hivatalos megnyitóján, vasárnap pedig találkozik Hszi Csin-ping kínai elnökkel. Útjának utolsó állomása Barbados lesz, ahol az argentin elnök február 8-án találkozik a karibi nemzet miniszterelnökével, Mia Mottley-val és a Kelet-Karibi Államok Szervezetének (OECS) képviselőivel. 

Az IMF-fel kötött készenléti megállapodás legfájdalmasabb intézkedései majd 2024-ben, a következő kormány hatalomra kerülése után lépnek életbe.

Ráadásul az nem foglalkozik azokkal a strukturális problémákkal, amelyek miatt hosszú évtizedek óta küszködik a dél-amerikai ország. Nem kínál megoldást a vállalkozásellenes törvények és devizaszabályozások kérdésére, amelyek régóta elriasztják a befektetőket. Nem foglalkozik azzal a szigorú munkaügyi szabályozással, ami miatt a vállalatok nem tudnak felvenni több munkavállalót. És nem helyez kilátásba szabadkereskedelmi megállapodásokat sem a világ legnagyobb gazdaságaival.

Kritikusai szerint Fernandez azzal, hogy kerüli a nagyszabású szabadpiaci reformokat, miközben csupán ideig-óráig képes megakadályozni a küszöbön álló csődöt. Az IMF pedig elkerüli a legnagyobb adósának nem-fizetését, ami nagy lyukat vert volna a mérlegén. Ahogy a Washington Post tudósítója, Anthony Faiola fogalmazott: „Argentína adósságfüggő, az IMF pedig a dílere.” 

Argentína gazdasága továbbra is nagyban függ a nyersanyagárak alakulásától. A legutóbbi készenléti megállapodás jó hír abból a szempontból, hogy megakadályozza az azonnali csődöt, a hiperinflációt és a szegénység további elharapódzását. De nem kényszeríti rá Argentínát, hogy megkezdje a befektetők bevonzását, a növekedéshez és a szegénység csökkentéséhez szükséges strukturális reformok végrehajtásával.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.