Alberto Fernandez argentin elnök csütörtökön oroszországi látogatása során kijelentette, hogy országának fel kell hagynia az Egyesült Államoktól és a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) való gazdasági "függőségével".
Kevesebb mint egy héttel azután, hogy Argentína megállapodott az IMF-fel egy új, 44,5 milliárd dolláros készenléti megállapodásról, ami jelentős áttörést jelent az ország által visszafizetni nem tudott hitelek átstrukturálásáról folytatott tárgyalásokon, Fernandez a Kremlben találkozott orosz kollégájával, Vlagyimir Putyinnal, hogy megerősítse a kétoldalú együttműködést és a kereskedelmi kapcsolatokat.
Biztos vagyok benne, hogy Argentínának fel kell hagynia azzal, hogy ennyire függjön az IMF-től és az Egyesült Államoktól, és nyitnia kell más helyek felé, és úgy tűnik, hogy Oroszországnak itt nagyon fontos helye van
– mondta Fernandez a Putyinnal folytatott találkozóján.
Fernandez arról is beszélt, hogy amikor 2003 és 2015 között peronista politikai koalíciója kormányon volt, arra törekedett, hogy Argentína kiszabaduljon a Washington és az IMF "szorításából", de a korábbi elnök, Mauricio Macri későbbi kormánya ismét elmélyítette ezeket a kapcsolatokat.
Fernández jelezte Putyinnak, hogy továbbra is nyitva állnak Argentína kapui, hogy Oroszország könnyedén terjeszkedni tudjon a kontinens egészén.
Fernandez a tervek szerint legközelebb Kínába látogat, ahol részt vesz a pekingi téli olimpia hivatalos megnyitóján, vasárnap pedig találkozik Hszi Csin-ping kínai elnökkel. Útjának utolsó állomása Barbados lesz, ahol az argentin elnök február 8-án találkozik a karibi nemzet miniszterelnökével, Mia Mottley-val és a Kelet-Karibi Államok Szervezetének (OECS) képviselőivel.
Az IMF-fel kötött készenléti megállapodás legfájdalmasabb intézkedései majd 2024-ben, a következő kormány hatalomra kerülése után lépnek életbe.
Ráadásul az nem foglalkozik azokkal a strukturális problémákkal, amelyek miatt hosszú évtizedek óta küszködik a dél-amerikai ország. Nem kínál megoldást a vállalkozásellenes törvények és devizaszabályozások kérdésére, amelyek régóta elriasztják a befektetőket. Nem foglalkozik azzal a szigorú munkaügyi szabályozással, ami miatt a vállalatok nem tudnak felvenni több munkavállalót. És nem helyez kilátásba szabadkereskedelmi megállapodásokat sem a világ legnagyobb gazdaságaival.
Kritikusai szerint Fernandez azzal, hogy kerüli a nagyszabású szabadpiaci reformokat, miközben csupán ideig-óráig képes megakadályozni a küszöbön álló csődöt. Az IMF pedig elkerüli a legnagyobb adósának nem-fizetését, ami nagy lyukat vert volna a mérlegén. Ahogy a Washington Post tudósítója, Anthony Faiola fogalmazott: „Argentína adósságfüggő, az IMF pedig a dílere.”
Argentína gazdasága továbbra is nagyban függ a nyersanyagárak alakulásától. A legutóbbi készenléti megállapodás jó hír abból a szempontból, hogy megakadályozza az azonnali csődöt, a hiperinflációt és a szegénység további elharapódzását. De nem kényszeríti rá Argentínát, hogy megkezdje a befektetők bevonzását, a növekedéshez és a szegénység csökkentéséhez szükséges strukturális reformok végrehajtásával.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.