Kiszállt a svájci Glencore az egyik vezető orosz olajtársaságból, a Russznyeftyből, ezzel jelentősen csökkentette keleti függőségét, távozva az ukrán–orosz konfliktuszónából – tudta meg a Reuters. (A Russznyefty nem összetévesztendő az orosz piacvezető, napi 4,2 millió hordó olajat felszínre hó Rosznyefttyel – a szerk.). A bányászati tevékenysége mellett a világ legnagyobb nyersanyag-kereskedő cégének számító Glencore volt a Russznyeft európai olajkereskedője két évtizeden át, kapcsolatuk egészen a Krím félsziget megszállását követő nyugati szankciók elrendeléséig gyümölcsöző volt, azután viszont akadozni kezdett.
Azt nem tudni, hogy a svájciak a kereskedelmi jogokat és az olajtársaságban lévő 31,3 százalékos részesedésüket kinek adták tovább, s a vételárat sem hozták nyilvánosságra.
A pakett a tőzsdei kapitalizáció alapján átszámítva 64 milliárd forintot érhet jelenleg.
Nem lenne meglepő, ha valamely orosz oligarcha vagy Kreml-hű bank bukkanna fel a vásárlói oldalon. Az ügyletet a Glencore topvezetésében végbement változások után kezdték szervezni, a szerződésre a pecsét tavaly decemberben került rá, s a folyamat zárása még az első fél évben várható.
A változás előszeleként lehetett értékelni azt, hogy tavaly a Glencore a szankciókra hivatkozva több hónapra is felfüggesztette az orosz olaj átvételét, maga az öt évre szóló szállítási szerződésük pedig 2021 végével kifutott. Megfigyelők a Glencore lépését összefüggésbe hozzák a nyugati cégek oroszországi exodusával, megjegyezve, hogy jóval a háborúval fenyegető konfliktus kirobbanása előtt már megvolt a távozási szándék a svájciak részéről.
A világ három legnagyobb olajkereskedője közé tartozó Glencore nagy szerepet játszott abban, hogy a meghurcolt és a börtönbüntetése után az önkéntes száműzetést választó Mihail Hodorkovszkij vezette Jukosz szétverését követően a napi 130 ezer hordó olajat termelő Russznyefty a tíz legnagyobb orosz olajtársaság közé jöjjön fel. A svájciak az olajexportjogokért cserébe finanszírozták a cég terjeszkedését.
A Glencore a 2000-es évek eleje óta segített a Russznyeftyet akkor birtokló Kreml-barát oligarchának, Mihail Gucerijevnek az építkezésben, a közös hang is megvolt, hiszen a Glencore tavaly júniusban leköszönt mindenható ura, a svájci–dél-afrikai Ivan Glasenberg maga is oroszországi gyökerekkel rendelkezik. Kérdés, hogy az orosz állami bankoknak dollármilliárdokkal tartozó Russznyeftyben lévő svájci pakett kihez vándorolt. Vélhetően „házon belül” maradt, hiszen ebben a konfliktusos helyzetben ilyen csomagra külföldről legfeljebb egy baráti kínai vevő jelentkezhet be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.