Több mint 20 százalékkal emelheti árbevételét, üzemi eredményét, sőt még EBITDA-ját is a német ingatlanpiac nagyágyúja, a Vonovia, amennyiben megvalósul a cég pénteken közzétett üzleti terve. A vállalatnál árgus szemekkel figyelt kamat- és adófizetés utáni üzemi eredmény (Funds from Operations; FFO) egyébként az elképzelések szerint áttörné a 2 milliárd eurós álomhatárt is, és valahol 2,1 milliárd alatt állapodna meg.
A konszern teljes forgalma várhatóan 6,2–6,4 milliárd euró között lesz, míg a beruházások értéke 2,1 és 2,5 milliárd között alakul.
Tavaly a bochumi Vonoviának hosszú küzdelem után – harmadik felvásárlási ajánlatával – sikerült részvényenként 53 euróért, azaz összesen 18,4 milliárd euróért megvennie Deutsche Wohnen nevű szektortársa 88 százalékos részvénypakettjét.
A cégcsoportba betagozódó berlini székhelyű új szerzemény mintegy 110 ezer lakóingatlant üzemeltet, és egyelőre önálló cégként a frankfurti börzén maradt.
Az integráció befejezését 2023 elejére tervezi a Vonovia menedzsmentje.
A vártnál nagyobb kiadás mellett megvalósult akvizíciónak egyébként oroszlánrésze van benne, hogy a Vonovia 2021-et a becsültnél valamivel alacsonyabb nyereséggel zárta, és emiatt egy részvényre jutó osztalékát is az előző évi bázishoz mérten 3 eurócenttel, 1,66 euróra csökkentette, miközben az S&P Global Intelligence elemzői konszenzusa 2 centes emelésre számított.
A bochumiak amúgy FFO- és EBITDA-ágon már a nemrég lezárt üzleti évben is túlszárnyalták saját várakozásaikat. Előbbi mutatószám éves összehasonlításban 1,35 milliárd euróról 1,67 milliárdra bővült, míg a célsáv 1,52 és 1,54 milliárd közé esett. A korrigált EBITDA ezalatt 1,91 milliárd euróról 2,27 milliárdra emelkedett, és könnyedén felülmúlta a megcélzott 2,055–2,105 milliárdos tartomány felső határát is.
A társaság adózás utáni nyeresége viszont 2,6 milliárd euróra csökkent az egy évvel korábbi 3,2 milliárdról. Az egy részvényre jutó nyereség (EPS) így mindössze 4,22 euró volt, szemben a 2020-as 5,5-del.
Az előre jelzettnél magasabb FFO-val zárta utolsó önálló üzleti évét a Deutsche Wohnen is, hiszen a célkitűzés az előző évi 544 millió euró szinten tartása volt, s ehhez képest végül 10 millióval lett jobb az eredmény. Eközben a vállalat EBITDA-ja is 705 millióról 716 millió euróra bővült.
Adózás után ugyanakkor a csoport csak 919 millió eurót keresett 2021-ben, miután az előző évben még több mint 1,5 milliárd volt a nettó profit. A cégvezetés a visszaesést elsősorban az alacsonyabb értékesítési eredményekkel, valamint éppen a Vonovia akciósorozatával kapcsolatos egyszeri költségekkel magyarázta.
A bevételi oldalon a bérleti díjak a 2020-as 838 millió euróról enyhén, 844 millióra emelkedtek, míg a társaság tulajdonában álló ingatlanportfólió értéke év végére közel 1,9 milliárd euróval gyarapodott, csekély mértékben meghaladva az előző évi felértékelődést.
A pénteki kereskedésben a Vonovia és a Deutsche Wohnen részvényei is erősödtek kezdetben, ám irányt váltottak, és délig több mint 2 százalékkal, 46,3 euróra, illetve 34 euró alá estek vissza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.