Másfél év óta először apadt a hazai befektetési alapok vagyona idén januárban: a jegybank hétfőn közölt adatai alapján ez év első hónapjában 1,57 százalékkal, 10 269 milliárd forintra csökkent a kezelt állomány.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2020 májusa óta, vagyis húsz hónapja először regisztrált tőkekiáramlást.
A befektetők 43 milliárd forintot váltottak vissza befektetési jegyeikből, de a szektort érintő, 163 milliárdos vagyonvesztést nagyobb részben a borúsabbra forduló piaci környezet okozta. Ugyan a BUX 5,4 százalékkal ralizott az év elején, viszont az MSCI feltörekvő piaci részvényindexe 2, a fejlett piaci kosár pedig 5,4 százalékot zuhant, a forint pedig 3 százalékot veszített értékéből az euróhoz képest. A megugró infláció és a várt jegybanki kamatemelések is óvatosságra intették a befektetőket.
A portfóliókezelőknél fialtatott vagyont az árfolyamváltozások 76 milliárd forinttal, a devizapiaci mozgások pedig további 45 milliárddal erodálták. Szinte minden terméktípus eszközértéke csökkent, egyedül a teljes állomány kevesebb mint 10 százalékát kitevő származtatott alapok tudtak kisebb, egyszázalékos bővülést felmutatni az erős hozamoknak köszönhetően.
A piaci száljárás fordulása ellenére kitartottak a kockázatos eszközök mellett a hazai megtakarítók, legalábbis erről árulkodik a befektetési szakértőkre bízott pénzek áramlása. A legtöbb pénzt kezelő részvényalapokba 13, a többféle eszközből építkező vegyes alapokba pedig 19 milliárd forint friss tőke érkezett, ám az árfolyamesésen ennek többszörösét bukták el a nagyobb rizikót vállaló ügyfelek, a két termékkategória összvagyona így 1,2, illetve 1,3 százalékkal esett vissza a hónap során.
Leginkább a kötvényalapoktól szabadultak az év elején, a kitárazás 57 milliárd forintot érintett. A vagyonvesztést a leforduló árfolyamok 70 milliárdosra duzzasztottak, a több mint 1500 milliárdot kezelő kategória egy hónap alatt közel négy és fél százalékkal zsugorodott. A méretre második legnagyobb ingatlanalapoknál közel nullszaldós volt a tőkemozgás, az árfolyamok visszaesése miatt azonban egyszázalékos csökkenést könyvelhetett el a kategória.
Az MNB ugyancsak hétfőn kiadott adatai alapján a kedvezőtlen piaci környezet dacára tovább gyarapodott a lakosság értékpapírvagyona januárban. A 77 milliárd forintos – félszázalékos – bővülést követően már 16 008 milliárdot tartottak különböző hazai befektetési termékekben. Az újabb, mindenkori csúcs elérése elsősorban a bőséges, 116 milliárd forintos friss megtakarításnak köszönhető, a hozamesés ugyanis közel 40 milliárdot vett ki a zsebeikből.
Állampapírból további, csaknem 110 milliárd forintot fektettek, az infláció réme ellenére túlnyomó többségben forintos kötvényekbe. Ezzel már több mint 10 200 milliárddal járultak hozzá az államadósság finanszírozásához.
Az alapkezelőkhöz 13 milliárd forintot vittek, ám a profik tevékenysége ezúttal 68 milliárdos árfolyamveszteséget okozott. Magyar részvényeikből hétmilliárd forintot adtak el a háztartások. Emögött részben profitrealizálás állhat, a részvényportfóliók értékét ugyanis 43 milliárd forinttal, 1061 milliárdra hizlalták a januári hozamok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.