Jó esély volt rá, hogy ezúttal ne emelkedjék a 6,15 százalékos egyhetes betéti kamatszint, mivel a forint erősödni tudott az elmúlt néhány napban, s a nemzetközi pénzpiaci feszültségek is csökkentek. A forintpiac hetek óta érzékeli az MNB elkötelezettségét. Ugyanakkor a múlt heti döntés után Virág Barnabás, a jegybank alelnöke azt nyilatkozta, hogy az alapkamat zárkózik majd fel az egyhetes betét kamatához.
Szerdán az euró-forint a 370 forintos támasz letörését követően a 365-ös szintet vette célba. A csütörtöki döntést követően azonban a forint gyenge irányába mozgott a kurzus, s 368 fölé emelkedett.
A Bloomberg-konszenzus még szerdán is 30 bázispontos emelés volt, s bár ezt csütörtökre törölték, de a külföldi befektetők körében mégis csalódást kelthetett emiatt a kamatdöntés, ezzel magyarázható a forintgyengülés– mondta a VG-nek Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője. Hozzátéve: az Equilor tartást várt.
A BUX közel 300 pontos pozitív réssel, 46 ezer pont felett nyitott csütörtökön, majd az MNB-döntés után lefelé csúszott. Az OTP szerdán visszaesett a 12 500 és 13 000 forint közötti sávba. A csütörtöki napot azonban másfél százalékos pluszban, 12 820 közelében kezdte, s a 13 ezer forintos lélektani szintet tesztelte.
Egy héttel ezelőtt 30 bázisponttal, 6,15 százalékra növelte az egyhetes betéti kamatot a jegybank. Az effektív kamat immár november óta jóval magasabb, mint a jelenleg 4,4 százalékon álló jegybanki alapkamat.
Múlt kedden emelte a jegybank az alapkamatot 100 bázisponttal, 4,4 százalékra. Ennél is izgalmasabb volt a kamatfolyosó kiszélesítése, amivel az egyhetes betéti kamat emelésének csináltak helyet a jegybankárok.
A kamatfolyosó padlóját az alapkamat adja, ami 4,4 százalék. Míg a plafont az egynapos, valamint az egyhetes fedezett hitel kamata képezi, amit három héttel ezelőtt 100 bázisponttal, 6,4 százalékra, egy héttel ezelőtt pedig további 100 bázispontos emeléssel, immár 7,4-re toltak fel.
Bár korábban volt olyan jelzés az MNB részéről, hogy az egyhetes betét kamatát adott esetben akár a kamatfolyosón túlra is emelhetik, de ez az elemzők szerint nem valószínű, mert ezzel elveszne az arbitrázs lehetőség a betéti és a hitelkamatok között.
A bankok, melyeket egyelőre likviditásbőség jellemez, tovább tartanak a piacvesztéstől, nem követik teljes mértékben a jegybankot, de hosszabb távon a hitelkamatok meglódulása várható.
Kora délután érkezik a cseh jegybank kamatdöntése, amely még okozhat kilengéseket a régiós devizák árfolyamaiban. Az elemzők arra számítanak, hogy a CNB fél százalékponttal 5 százalékra emeli irányadó kamatát.
A figyelem emellett az energiapiacra irányul, amelyen ma nagy sürgés-forgás várható, és lehetnek hatásai a devizapiacokra is. Többek közt Moszkva ma jelenti be, miképp megvalósítható Vlagyimir Putyin elnök múlt héten bejelentett terve arról, hogy az oroszokra szankciót kivető országoknak - köztük az Európai Unió tagjainak -a jövőben rubelben kell fizetnie az orosz energiáért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.