Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke Facebookon tett közzé bejegyzést, melyben Raghuram G. Rajan január végi, The End of Free Lunch Economics (Az ingyenebéd közgazdaságtanának vége) című cikkrére reagál.
A nyugati döntéshozók árgus szemmel figyelik, mit lép az amerikai jegybank, a Fed, hogy megtudhassák, várható-e a pénzügyi piaci kondíciók normalizálódása a közeljövőben – írja Matolcsy, aki szerint a Federal Reserve vagy fenntartja a jelenlegi kondíciókat, vagy az infláció kordában tartása érdekében jelentősen szigorítja monetáris politikáját. Ezért vagy „a Fed 1982-es normalizációs politikájának” ismétlését látjuk majd, vagy az amerikai jegybank újra azzal válaszol a tőzsdemámorra („irrational exuberance”), hogy nem tesz semmit, ahogyan az 1996-ban is történt.
A jegybankelnök meglátása szerint a jövőt nem az dönti el, hogy „normalizálunk-e vagy sem”.
A fő kérdés a fiskális és a monetáris politikában is az, hogy hogyan alkalmazzuk a célzott költekezést és a jegybanki programokat arra, hogy erősítsük az inkluzív gazdasági növekedést, munkahelyeket teremtsünk és gyorsítsuk az átállást a fenntartható pályára.
Ezt sem a „szokásos”, sem pedig a jelenlegi, „több, mint unortodox” fiskális és monetáris politikával nem érhetjük el, mert szokatlanul turbulens évtizedünkben minden egyre kevésbé lineáris. Ebben az új kvantumvilágban már nem működnek többé a lineáris, megjósolható, hagyományos vagy univerzális szakpolitikák.
A világgazdaságnak nevezett Negev-sivatagban célzott öntözésre van szükség ahhoz, hogy átvészeljük az évtizedünket – zárja bejegyzését Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.