Jócskán megmozgatták a piacokat kedden az orosz-ukrán háború fejleményei, ezúttal szerencsére pozitív irányban. A felek között zajló béketárgyalások során elért előrelépéseket ugyanis kedvezően értékelték a befektetők.
A kereskedési idő derekához közeledve emelkedést mutatnak az amerikai részvényindexek is.
A Dow Jones fél százalékos, az S&P 500 0,7 százalékos pluszban jár, a technológiai papírokat tartalmazó Nasdaq Composite pedig 1,2 százalékkal erősödik.
A kontinens meghatározó részvényindexei jelentős erősödéssel zártak kedden. A német DAX 2,7 százalékkal, a francia CAC 40 és a spanyol IBEX 35 pedig egyaránt 2,9 százalékkal pattant fel. Olaszországban 2,4 százalékkal került feljebb a vezető index, míg Londonban szerényebb, 0,8 százalékos pluszt könyvelhetett el az FTSE 100.
A páneurópai Stoxx 600 index 1,6 százalékot erősödött, főként az autóipari cégek papírjait tépték a kereskedők.
A régiós parketteken is optimista mederben folyt a kereskedés, a varsói WIG 20 2,3 százalékkal, a prágai PX 1,8 százalékkal, a bukaresti BET pedig 2,5 százalékkal emelkedett.
A nemzetközi mezőnyből is magasan kiemelkedett a magyar börze, amely az OTP közel tíz százalékos ralijától fűtve 5,4 százalékot erősödött. A forint egyhavi csúcsra, a 368-as szint közelébe erősödött vissza az euróhoz képest, a dollárral szemben pedig három százalékot korrigált a kurzus. Az amerikai pénzért 331,3 forintot kértek este hat órakor a devizapiacon.
Az európai háborús konfliktus lehetséges enyhülése kedvezett a régiós devizáknak is, a cseh korona és a lengyel zloty bő fél százalékot nyert a közös európai pénzzel szemben.
Közel négy százalékkal pattant fel a rubel árfolyama is, egy euróért így már kevesebb, mint 97 rubelt kértek kedden. Az orosz fizetőeszköznek a béketárgyalásokról szivárgó kedvező hírek mellett besegített az is, hogy Moszkva rubelben tervezi visszavásárolni eurókötvényeit.
Az euró/dollár keresztárfolyam 1,2 százalékkal 1,11-ig emelkedett kora estig.
A háborús konfliktus enyhülése az árupiacokon is éreztette hatását. Az olaj ára esni kezdett, a Brent hordónkénti ára 4,2, a WTI-é pedig 4,1 százalékkal fordult le, azonban még így is bőven a 100 dolláros szint felett maradt az energiahordozók árfolyama.
A Brentet 108 dolláron, a WTI-t 102 dollár közelében jegyzik.
A búza jegyzése kora estig 4,3 százalékkal esett a chicagói árutőzsdén, nap közben viszont 7,5 százalékos mínuszban is járt az árfolyam.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.