Bár a magyarországi üzemanyagár-sapka kedvezőtlenül érinti a Molt, a kis- és nagykereskedelmi üzemanyagárakon jelentkező veszteséget jelenleg bőven egyensúlyozni tudja a számára kedvezően alakuló olajbeszerzési árakon.
Az orosz–ukrán háború kirobbanása óta ugyanis jelentősen szétvált az északi-tengeri Brent és az orosz Ural típusú kőolaj árfolyama, mivel a nyugat-európai cégek csökkentették oroszországi vásárlásaikat, a háború pedig a tengeri olajszállítást is bizonytalanabbá tette. A különbözet a hét közepére már meghaladta a 30 dollárt, hordónként ennyivel adták olcsóbban az orosz olajfajtát.
Ez a piaci helyzet pedig segíti a Molt, melynek három – rijekai, pozsonyi és százhalombattai – finomítója nagyobb részben a Barátság kőolajvezetéken érkező Ural típusú olajat dolgoz fel.
Kilencvenszázalékos finomítói kapacitást és napi 250 ezer hordós vásárlást feltételezve a mostani árrés mellett naponta 2,5 milliárd forintot nyer a Mol a különbözeten – kalkulált a VG megkeresésére Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzője.
Ez jóval meghaladja azt a tételt, amit a magyarországi kis- és nagykereskedelmi üzemanyagárak befagyasztása miatt kiesik a társaság kasszájából. Szakértők becslése szerint az utóbbi a mostani piaci árak mellett napi egymilliárd forintos veszteséget okoz a vállalatnak.
A jókora árrésből fakadó előnyöket azonban csak ideiglenesen élvezi a Mol, mivel hosszabb távra nem tud betárazni a jelenleg jóval olcsóbb Uralból. A társaság finomítói ugyanis a folyamatos működéshez szükséges kapacitásokra vannak optimalizálva, ahhoz szükséges mennyiséget tud csak betölteni.
A jelentős árkülönbséget kihasználva ezt a mostani helyzetben próbálja is maximalizálni a társaság, de ez nem több 2-3 hétre elegendő nyersolajkészletnél
– hangsúlyozza az Erste elemzője.
A Brent–Ural árkülönbözet további szélesedésére már nem számít Pletser, az viszont megjósolhatatlan, hogy a Mol számára kedvező helyzet meddig marad fenn. Az orosz–ukrán háború enyhülésével az Ural árfolyama elkezdhet felzárkózni a Brenthez, vagyis szűkülhet a marzs. Ennél nagyobb kockázatot jelent azonban az, hogy a fegyveres konfliktus miatt sérülhet a vezetékhálózat. Ha az orosz vezetéken nem érkezik olaj, az már a Molt is érzékenyen érintheti, ugyanis ebben az esetben a magyar vállalat is a tengeri szállításokra lenne utalva.
Ezt a piaci bizonytalanságot tükrözi a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) friss előrejelzése is, amely a háború miatt az orosz olajtermelés negyedének kiesésével számol, ami akár napi 2,5-3 millió hordós csökkenést is jelenthet, ezzel pedig növelheti a globális kínálat szűkösségét. Tegnap kora délután a Brent hordónkénti ára 5 százalékkal 103 dollárra drágult, míg az Uralt 84 dollár fölött jegyezték.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.