Negatív rekordot döntött a Magyar Állampapír Plusz heti jegyzése, a lakossági befektetők március 7–11. között mindössze 12,9 milliárd forintért vásároltak az ötéves lejáratig megtartva évi 4,95 százalékos hozamot biztosító kötvényből. Arról persze nincs szó, hogy a lakosság elfordult volna az állampapírpiactól, egyszerűen csak kihasználják a lehetőséget, hogy magasabb hozamot kínáló állampapírok is elérhetők.
Mától egyébként két újabb állampapír kamata emelkedik, az Egyéves Magyar Állampapíré háromról 4,25-ra, míg a kétéves futamidejű Kincstári Takarékjegyé 4,5-re, az eddigi 3,5 helyett. A minden hazai befektető számára elérhető államkötvények közül a legmagasabb éves kamata továbbra is a 2028-ban lejáró Prémium Magyar Állampapírnak (PMÁP) van.
Az első évben ez 6,6 százalék, az 1,5 százalékos kamatprémiumnak és az 5,1-es 2021-es év átlagos inflációjának köszönhetően.
Sőt ez a kötvény jövőre még magasabb kamatot fizethet, ha csak valamilyen csoda folytán a 2022-es átlagos infláció nem csökken 5,1 százalék alá (a múlt hónapban éves szinten 8,3 százalékkal nőttek a fogyasztói árak).
A hosszabb futamidejű PMÁP népszerűségét az Államadósság-kezelő Központ (ÁKK) is látja:
a 2027-ben lejáró ötéves sorozatból ez év február végéig közel 216 milliárd forintnyit vásároltak a magyarok,
ezért a sorozat forgalmazásának utolsó hetére 50 milliárdos rábocsátásról döntött, így március 7-ig bezárólag a keret 300 milliárdra nőtt. A 2028/I sorozatszámú PMÁP-ot másnaptól lehet jegyezni, illetve megvenni, az egy évre szánt keretösszeg pedig 250 milliárd forint.
Hogy ezt kimerítik-e a vásárlók, nagyban függ attól is, az idén hogyan alakul a hozamkörnyezet.
Az ÁKK pénteken megállapított hároméves referenciahozama évi 6,08, az ötévesé 6,01, a tízéves pedig 5,76 százalék.
A hónapok óta emelkedő hozamkörnyezetben a másodpiaci hozamok is felfelé tartanak, egyre több korábban kibocsátott állampapír árfolyama csökkent annyival, hogy azokat most megvásárolva a lejáratig bőven 5 százalék éves hozam realizálható. Ilyen például a Magyar Államkötvények egy-egy sorozata 2024-es és 2026-os lejáratokkal, ezek a papírok most 5,89 százalékos hozam mellett vásárolhatók meg. A zöldkötvények közül a leghosszabb futamidő fizet igazán jól, a 2051-es lejárat aktuális éves hozama 5,74 százalék.
Meglepő módon rövid távon is lehet szép hasznot realizálni, például a 9 hónap múlva lejáró egyéves diszkontkincstárjegyekkel, amelyek aktuális hozama évi 5,6 százalék. Nem is csoda, hogy 136 milliárd forintnyit jegyeztek ebből a befektetők (a dkj-t intézmények és bankok is megvásárolhatják). Ide, a középmezőnybe csúszott vissza a MÁP Plusz, amelyre a kereslet azért is eshetett vissza, mert az egykori szuperállampapírt egyre kevésbé éri meg 1-2 évre tartani, hiszen mától az új Egyéves Magyar Állampapír vagy a kétéves Kincstári Takarékjegy is versenyképesebb nála.
A várakozások szerint a MÁP Plusz stabil eleme marad a lakosság befektetési portfóliójának, hiszen ez a legrugalmasabb és legalacsonyabb költségek mellett fenntartható befektetés.
A tízéves magyar államkötvény referenciahozama jelenleg 5,76 százalék, ami a Raiffeisen Bank pénteki elemzése szerint decemberre 5,1-re mérséklődhet. A megegyező lejáratú cseh állampapírok hozama a múlt héten 3,8 százalékról 3,47-ra ereszkedett le. Hasonló a trend Lengyelországban, ahol 5,1-ről 4,7 százalék alá csökkent a hozam. Romániában is fél százalékponttal lett alacsonyabb a referenciának tekintett tízéves papír hozama, pénteken 5,9 százalékon állt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.