A héten újranyit az orosz tőzsde, a Fox Business című híroldal elemzőket kérdezett arról, mire lehet számítani.
Oroszországban három hétig zárva voltak a tőzsdék, mivel a bénító pénzügyi szankciók és a jelentősen gyengülő rubel miatt tömeges eladástól és a gazdaság halálspirálba kerülésétől tartottak az orosz szakértők.
„Véleményem szerint sok piaci szereplő már az elmúlt héten figyelembe vette ezeket a paramétereket, hogy az orosz piacnak való kitettségét kezelje, de a piacok világszerte, különösen Európában, Ázsiában és az Egyesült Államokban egy alkalmazkodási időszakon fognak keresztülmenni” – mondta Anthony Kim, a Heritage Foundation gazdasági kutatója a Fox Businessnek.
Oroszországot az államcsőd veszélye is fenyegette, amelyet azonban nagyjából 117 millió dolláros adósságfizetéssel egyelőre sikeresen elkerült.
A Moody’s hitelminősítő a hónap elején Oroszországot a hitelminősítési ranglétra második legalacsonyabb fokára helyezte, közvetlenül a fizetésképtelenség fölé.
Kim kifejtette, hogy a kifizetés segített csillapítani bizonyos félelmeket, ugyanakkor véleménye szerint az orosz gazdaság sokkal jobban fogja érezni a szankciók hatását, mint a világ többi része.
„Lesz néhány azonnali negatív hatás, de az olyan piacok, mint a miénk, illetve más jelentős európai és ázsiai piacok viszonylag zökkenőmentesen fognak átállni” – mondta az amerikai elemző.
A piacnyitás minden bizonnyal bizonyos szintű eladásokat generál majd, és Oroszország továbbra is keresni fogja a lehetőségeket a beavatkozásra, mivel továbbra is el van vágva a Nyugattól, miután az Egyesült Államok, Európa és Japán megszüntette Oroszország hozzáférését a SWIFT-rendszerhez.
A Moscow Times pénteken arról számolt be, hogy az orosz központi bank államkötvényeket fog vásárolni a kereskedés újraindításával időzítve, de arról nem közöltek információkat, hogy mennyit költenek majd a „pénzügyi stabilitást fenyegető kockázatok korlátozására”.
Készen állunk arra, hogy fokozatosan újraindítsuk a kereskedést a moszkvai tőzsdén. Hétfőn megnyílik a kereskedés az államkötvényekkel
– jelentette be Elvira Nabiullina, az orosz jegybank elnöke. „A túlzott volatilitás semlegesítése és a kiegyensúlyozott likviditás biztosítása érdekében a központi bank államkötvényeket fog vásárolni” – ismertette.
Közgazdasági szakértők kiemelték, hogy a központi bank eszközeinek befagyasztása jelentős hatással volt Oroszország szankciókkal szembeni védekezőlépességére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.