BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A nyersanyagpiacon és a defenzív szektorban érdemes befektetni

Az OTP Global Markets szerint 2022-ben Inflációs veszélyek, felülteljesítő dél-amerikai részvények kerülhetnek fókuszba.

Elhúzódó gazdasági lassulásra és tovább erősödő inflációra számítanak az OTP Global Markets elemzői, akik szerint különösen Európában várnak nehéz hónapok a piaci szereplőkre.

A külső feltételek romlása várhatóan a magyar növekedési adatokra is negatív hatással lehet,

de bizonyos szektorokban az elemzők növekedésre és javuló profit-kilátásokra számítanak. A befektetőknek elsősorban a defenzív szektorokra érdemes figyelniük, de jól teljesíthetnek egyes menekülő eszközök is, valamint azok a távolabbi regionális piacok, amelyeken nagy súllyal képviseltetik magukat a nyersanyagszektorban tevékenykedő vállalatok.

Mostanra minden korábbi gazdasági előrejelzést felülírt az ukrán-orosz fegyveres konfliktus eszkalálódása, fundamentális változásokat indítva el a nyersanyagpiacokon és erőteljes mozgásokat generálva a tőkepiacokon. Gyors megoldás hiányában a nyersanyagárak hosszú ideig magas szinten maradhatnak, ami a magas inflációs környezettel párhuzamosan lefelé húzza a gazdasági növekedési kilátásokat – áll az OTP Global Markets 2022 második negyedéves befektetési stratégiájában. 

Az elemzők szerint rossz hír, hogy Ukrajna és Oroszország nyersanyag és gabonaexportjának várható visszaesése nemzetközi szinten is ellátási zavarokhoz vezethet, ami önmagában is újabb geopolitikai feszültségek forrása lehet.

Az eurózóna országai számára kedvezőtlen, hogy a koronavírus-járvány követő, eleve gyenge növekedési kilátásokat az orosz-ukrán konfliktus tovább rontja, nagyjából egy százalékos mértékben. Ráadásul a lassulás az energiaárak további növekedésével párosul, erős inflációgerjesztő hatást gyakorolva. Mindennek következtében a régió egyes országaiban jelentős a kockázata annak, hogy a pénzromlás recessziós környezetben is folytatódik, vagyis stagfláció fenyeget. 

Ami a szűkebb régiónkat illeti, a konfliktusövezethez való földrajzi közelségük okán a kelet-közép-európai országoknak az átlagosnál is nagyobb kitettséggel kell szembenéznie az energia- és nyersanyagárak emelkedése kapcsán. Ez fokozódó pénzromlásban és a növekedési kilátások romlásában is visszaköszön.

Magyarországon idén 3,5 százalékra lassulhat a GDP-növekedés a 2021-ben mért 7,1 százalékról,

ami az első negyedév erős növekedését követően az év hátralevő részére gyenge, stagnáláshoz közelítő növekedést vetít előre. A második félévben a szigorúbb fiskális politika és az inflációs nyomás enyhülése egyaránt a jegybanki politika változását eredményezheti, a beárazottnál kevesebb számú kamatemeléssel, és ez a folyó fizetési mérleg egyensúlyának romlásával együtt gyengébb 380-400 forintos euróárfolyamot implikálhat.

Fotó: Shutterstock

A tengerentúli piacok kitettsége sokkal kisebb, azonban az infláció az Egyesült Államokban is magas, így a gazdasági teljesítmény az OTP Global Markets szakértői szerint nem tartható fenn hosszú távon, semleges kitettség javasolt. Bár a dollár vásárlóerő paritáson a mostani szinteken már túlértékelt, és jelentős dollár melletti pozícionáltság is kiépült, az orosz ukrán helyzet és a makrokörnyezet változása egyaránt az eddigi erősödő trendben tarthatják a dollárt. A szakértők arra számítanak, hogy az inflációra Fed erősebb kamatemelésekkel reagálhat az idei évben, mint az EKB, mely a gazdaság erősebb gyengülésével nézhet szembe, ami ugyancsak a dollárnak kedvez.

Korábban kevesebb szó esett róla, de a jelenlegi helyzetben Dél-Amerikára is érdemes figyelni. A brazil részvénypiac év eleje óta viszont erőteljes emelkedésbe váltott, köszönhetően az energia- és a nyersanyagszektor áremelkedésének és javuló profitkilátásainak. A feltörekvő piacokon belül a leginkább domináns Kína esetében rövid távon az újabb koronavírus hullám hordoz lefele mutató növekedési kockázatokat, hiszen az ország továbbra is kitart a szigorú intézkedések politikája mellett, egész nagyvárosok lezárása a gazdasági aktivitást is negatívan befolyásolják.

Nyersanyagszektor és bányavállalatok felülteljesíthetnek

A kedvezőtlen fejlemények ellenére március végére a világ vezető részvénypiacai magukhoz tértek az orosz-ukrán fegyveres konfliktusból eredő sokkhatásból. Az amerikai részvénypiac csupán 4 százalékkal maradt el a hónap végén történelmi csúcsától, az előttünk álló nyári és kora őszi időszak jellemzően gyengébb hozamokat szokott produkálni. 

A szakértők arra számítanak, hogy a részvénypiac hektikussága az év során magas marad, átlag alatti hozamlehetőségek mellett, így a részvénypiaci kitettségekre alulsúlyozás javasolt.

Fotó: IGOR YEGOROV / AFP

Ugyanakkor nyersanyagpiac a részvénypiacot meghaladó módon erősödik, a ciklus még nem futotta ki magát, a jelentős áremelkedés ellenére is érdemes felülsúlyozott kitettséget tartani, ezzel is növelve a portfóliók fedezettségét a stagflációs kockázatok emelkedése miatt. A szakértők továbbra is felülsúlyozandónak látják az energiaszektort, hiszen az olaj árfolyama tartósabban magas szinteken ragadhat, felfele mutató kockázatok mellett.

A turbulens piaci környezetben az arany ismét vonzó menekülőeszköz lehet a befektetőknek.

Bár a jegybankok nagy léptékkel szigorítanak, a hosszú amerikai reálhozam még így is negatív, ami szintén támogathatja az arany piacát,

ahogy a részvénypiacokon várható jelentősebb volatilitás szintén erősíthetik a portfólió fedezésére használt eszköz szerepét. Ennek hatása pedig a bányavállalatok papírjainak árfolyamában is tükröződhet. A szakértők a befektetési arany iránti kereslet további emelkedésére számítanak, ami az árfolyam további felívelésével is járhat.

Fotó: Maxx-Studio / Shutterstock

Erős támaszt kínálnak a defenzív szektorok

A hosszú hozamok emelkedése, vonzóbb értékeltségük és a kedvező profitnövekedési dinamika miatt továbbra is az értékalapú kitettségeket érdemes favorizálni, ezek közül elsősorban a nyersanyagtermelő szektorokat, de strukturálisan az ellátásilánc és energiaellátási kockázatok miatt erősödő beruházási aktivitás az ipari szegmenst is segítheti. Ezzel összefüggésben a defenzívebb szektorok relatív profitnövekedési dinamikája globálisan élénkülni kezdett, így a befektetőknek érdemes megtartani pozícióikat.

Sőt, a stagflációs kockázatok erősödésével érdemes olyan szektorokat is választani a portfólióba, melyek lassuló gazdasági környezetben és magas infláció mellett is képesek relatíve kedvezőbb teljesítményre. Az egészségügy és az ingatlanszektorok relatív profitnövekedése gyorsabban javult az elmúlt időszakban világszinten, mint a közmű, vagy az alapvető fogyasztási javak szektor esetében. Habár nem kifejezetten olcsó szektorok már, összességében elfogadható árazási szinten vannak. A gazdaság további lassulásával e két szektor teljesítménye pedig tovább javulhat – vélik az OTP Global Markets szakértői.

Még nem látszik a fény az alagút végé a kötvénypiacon

Ezzel szemben a kötvénypiacokon rövid távon nem várható pozitív fordulat. A rövid- és a hosszú kötvényhozamok az év elején egyaránt éles emelkedést mutattak a felfele mutató inflációs kockázatok és a szigorodó külső monetáris politikának következtében. Az amerikai 10 éves államkincstári hozam elérte a 2,5 százalékot, ami megközelíti a korábbi egyensúlyi szinteket. 

Az OTP Global Markets szakértői továbbra is a kötvénypiac alulsúlyozását ajánlják, hiszen a momentum továbbra is a hozamok emelkedése irányába mutat.

A hosszú hozamok tetőzésére jellemzően a Fed kamatemelési ciklusainak végéhez közeledve szokott sor kerülni, nem pedig az elejénél, ahol most is vagyunk.

Arra kis esélyt látnak a szakértők egyelőre, hogy a Fed galamb fordulatot venne az érdemben cél felett álló infláció és meglehetősen feszes munkaerőpiaci helyzetre tekintettel. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.